Zájem o digitální rádio v Británii neutuchá

Výsledky poslechovosti potvrdily pokračující zájem Britů o digitální rádio. Alespoň jednou týdně poslouchá digitální rádio 28,4% obyvatel ostrovů, 21,7% jich pak žije v domácnosti vybavené DAB přístrojem. Zvyšuje se celkový zásah posluchačů digitálním rádiem, prodlužuje doba jeho poslechu a rovněž roste jeho podíl na celkové poslechovosti. Při takovém tempu růstu popularity bude již v roce 2010 DAB přístroj v každé druhé britské domácnosti.

Jen o pár dní dřív, než byly u nás zveřejněny výsledky Radio Projektu, byly publikovány výsledky průzkumu společnosti RAJAR, který mapuje poslechovost rádií ve Spojeném království ve třetím čtvrtletí letošního roku. Ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím ubylo tamním rádiím 760 tis. posluchačů. Týdenní poslechovost tak na ostrovech dosáhla úrovně 44,9 mil. posluchačů, což představuje 89% populace starší 15 let. V meziročním srovnání se jedná o prakticky totožný výsledek jako ve stejném období loňského roku.


Pokračuje růst digitálního rádia
Doba strávená poslechem digitálního rádia vzrostla ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím o 13% na 153 mil. hodin. Podíl digitálního rádia na celkové poslechovosti vzrostl na 15% (ve druhém čtvrtletí to bylo 12,8%) – 8,6% připadá na DAB (ve 2. čtvrtletí to bylo 7%), 3% na poslech rádia prostřednictvím digitální TV (ve druhém čtvrtletí to bylo 2,6%) a 1,6% na poslech přes internet (ve druhém čtvrtletí to bylo 1,5%).


Ve výrazném nárůstu pokračuje poslech prostřednictvím mobilních telefonů. Ten se ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím zvýšil o 9,2% a meziročně dokonce o 29%. V populaci 15–24 let tímto způsobem poslouchá rádio dokonce 23%, což představuje meziroční nárůst o 21%. Podcasty na svých mp3 přehrávačích poslouchá 2,8 mil. posluchačů (což je 18,6% z těch, kteří takový přístroj vlastní). Ve třetím čtvrtletí loňského roku jich bylo „jen“ 1,97 mil.


Vstříc světlým digitálním zítřkům
Spokojený s výsledky poslechovosti je šéf zájmové organizace DRDB (Digital Radio Development Bureau) Ian Dickens „Jedná se již o třetí čtvrtletí v řadě, kdy digitální rádio dosáhlo celkového růstu v ukazatelích jako je zásah posluchačů, doba strávená poslechem či share. Digitální rádia tak nyní dodávají důležité posluchače svým provozatelům, kteří investují do budoucnosti rozhlasu,“ říká Dickens. Optimisticky pak vidí i budoucnost digitálního rádia v Británii: „Nárůst poslechovosti digitálního rádia v sobě odráží růst popularity DABu. Prodalo se již více než 5,5 mil. DAB přístrojů a o Vánocích zcela jistě dosáhneme úrovně 6,5 mil. kusů. Vydrží-li nám tento růst a naplní-li se přísliby broadcasterů, je DAB na nejlepší cestě dosáhnout 50% penetrace domácností v roce 2010.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .