Více než osm britských domácností z deseti přijímá digitální televizi

Počet britských domácností vlastnících zařízení pro příjem digitální televize se ve druhém čtvrtletí tohoto roku zvýšil o 944 tis. na bezmála 21,4 mil. To znamená, že 84% domácností ve Velké Británii nyní sleduje digitální televizi. Digitální pozemní televize je nejpoužívanějším způsobem přijímání televizního signálu.

Tempo rozšiřování digitální televize ve Velké Británii se i přes vysokou penetraci dále zvyšuje. Přírůstek domácností s digitální televizí činil ve druhém čtvrtletí letošního roku 944 tis., v předcházejícím kvartále to bylo 870 tis. Podíl digitalizovaných domácností se tak zvýšil o 3,5 bodu na 84%. Když k tomu připočteme 1,1% domácností s analogovou kabelovou televizí, tak podíl domácností s možností příjmu televize s vícekanálovou volbou představuje 85%. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy Digital Progress Report, kterou na konci minulého týdne publikoval britský komunikační regulátor OFCOM. Závěry uvedené zprávy vycházejí ze čtvrtletních výsledků poskytnutých provozovateli jednotlivých technologických platforem digitální televize a z průzkumů trhu.


V Británii je tak nyní 21,4 mil. domácností s digitální televizí. Do toho je započítána jak digitální televize šířená terestricky (9,1 mil.), tak i digitální satelitní služby – placené (8,1 mil.) i bezplatné (0,9 mil.) a digitální kabelová televize (3,1 mil. domácností). Televizi přes pevnou linku (IPTV) využívá 62 tis. domácností. Počet uživatelů placené televize (satelit, CATV, IPTV) se zvýšil na 11,3 mil. Uvedená čísla o rozšíření pozemní digitální televize jsou navíc díky použité metodice podhodnocena – velké množství domácností s kabelovou přípojkou či satelitem přijímá rovněž pozemní digitální televizi. Ta však v těchto domácnostech (většinou s placenou TV) plní jen doplňkovou roli, proto jsou v přehledu takové domácnosti započítány pouze u satelitní či kabelové TV. Podle výzkumu GfK je zařízení pro příjem pozemní digitální televize využíváno ve 12,2 mil. britských domácnostech.


Prodej zařízení pro příjem pozemní digitální televize vzrostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 52% na 1,9 mil. kusů. Ve srovnání s předcházejícími dvěma čtvrtletími se však jedná o pokles – prodeje ve vánočním 4.Q 2006 činily 2,4 mil. kusů a v 1.Q 2007 2 mil. kusů. Pokračuje pokles prodeje set-top-boxů – 943 tis. kusů vs. 1,1 mil. kusů v předcházením čtvrtletí, naopak roste prodej televizorů s integrovaným přijímačem digitální televize – 922 tis. kusů vs. 870  tis. kusů v předcházejícím čtvrtletí. Prodeje obou zařízení se tak vyrovnávají s jasnou tendencí nárůstu podílu integrovaných digitálních televizorů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .