V Evropě operuje více než 60 poskytovatelů IPTV, jejich počet se letos ještě zvýší

Televize přes pevnou linku zažívá v Evropě bouřlivý rozvoj. Na konci léta zde tuto službu nabízelo více než 60 poskytovatelů a předpokládá se, že se jejich počet ještě letos zvýší. Jen ve Francii operuje 8 provozovatelů. Mezi jednotlivými zeměmi však přetrvávají velké rozdíly jak v počtu operátorů, tak i v rozšíření této platformy.

Televize přes internet – IPTV, u nás rovněž nabízená jako „televize přes pevnou linku“, zažívá v Evropě konjunkturu. Podle studie společnosti Screen Digest tato služba zaplavuje trh placené televize a působí zde jako rozbuška. Na konci léta působilo v Evropě přes 60 operátorů a jejich počet se do konce roku ještě zvýší.


Jen ve Francii působí 8 poskytovatelů IPTV, ve Španělsku 4, v Itálii a Německu po dvou operátorech. Další provozovatelé pak nenabízejí IPTV celoplošně, ale jen ve vybraných oblastech. V České republice nabízí IPTV pod značkou O2TV společnost Telefónica O2 Czech Republic, ve vybraných lokalitách v Praze a Brně nabízí od srpna společnost Czech On Line svoji Volný TV. Služba O2TV je nyní dostupná na 70% území ČR a na konci července ji využívalo 40 tis. zákazníků.


Pomalý start na ostrovech, úspěch ve Francii
Na výraznější úspěch čeká IPTV ve Velké Británii. Zde využívalo tuto službu na začátku roku jen 57 tis. zákazníků a přestože se jejich počet nyní zvyšuje o 2 tis. – 3 tis. uživatelů týdně, nepředpokládá se, že by na konci roku tuto službu využívalo více než 1% britských domácností. Na proti tomu Screen Digest uvádí penetraci IPTV ve Španělsku na úrovni 4% a ve Francii dokonce 10% domácností (odhad pro konec letošního roku).


Za jeden z nejrozvinutější trhů je považována právě Francie, kde službu IPTV provozuje 8 operátorů. Ti nabízejí jednak multižánrové balíčky s velkým množstvím programů, ale i monotematické minipacky. Balíček s filmovými kanály tak lze pořídit již od 8 Euro, zatímco nabídky satelitních či kabelových operátorů se pohybují kolem 30 Euro. Poskytovat za zajímavou cenu jen kanály, o které má uživatel zájem, je hlavní výhodou poskytovatelů IPTV oproti tradičním poskytovatelům placené televize.


Analytik Richard Broughton ze Screen Digest k tomu říká: „Nyní je placená televize opravdu pro každého. Zatímco dříve byli zákazníci nuceni platit prémiové ceny za multikanálové nabídky, nyní si mohou jednoduše vybrat operátora, který nejvíce vyhovuje jejich potřebám i peněžence.“


Když je nemůžeš porazit, spoj se s nimi
Technologie IPTV je rovněž příležitostí pro tradiční provozovatele placené televize jak dále rozvíjet své podnikání. Francouzské satelitní kanály z placené služby CanalSat a CanalPlus jsou tak nyní v nabídce většiny tamních IPTV providerů, stejně jako balíčky podobné služby Sky Italia jsou dostupné u obou zdejších poskytovatelů IPTV Alice Home TV a Fastweb.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .