Třetí satelitní platforma – CS Link – odstartovala

Středa 22. listopadu 2006 se zapíše do dějin českého a slovenského satelitního vysílání jako den zrození „třetí“ satelitní platformy – CS Linku. Nejprve včera předseda Rady rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák pro ČTK oznámil, že RRTV udělila na svém 21. zasedání registraci společnosti Media Vision s.r.o. k provozování placené digitální satelitní sítě.

Odpoledne byl na satelitu Astra 1D na pozici 23,5 st. východně aktivován úplně nový transponder pro tuto platformu. Na pozici, na které vysílá i Astra 3A s dalšími třemi transpondery s digitálními pakety českých a slovenských televizí a rádií: původní Czechlink, Sky Link (přejmenovaný Slovak Link) a distribuční paket TV Óčka.


Nový transponder potvrdí oprávněnost názvu CS Link (CS = „český a slovenský“), protože jej bude spravovat v Praze společnost Czech DiVision, a.s. jako provozovatel uplinku a T-Systems-Pragonet jako poskytovatel satelitní kapacity, a část transponderu je zakoupena a bude využívána slovenskou společností Rádiokomunikácie, o.z. Slovak Telekom a.s. Transponder má podle dokumentace společnosti SES Astra přiděleno číslo 3.125, a dowlink frekvenci 11,992 GHz, horizontální polarizace, SR 27500, FEC 3/4.


Hned první den se zde začal přenášet první test – barevné pruhy s označením chystaného programu – HBO Czech AC3, s identifikátory: Video PID 2560, a Audio PIDy 2562 a 2563. Vlastní program – HBO v české verzi by zde mohl začít vysílat – podle dřívějšího vyjádření společnosti GITAL s.r.o zřejmě už dnes. Stejně jako další programy této Pay TV (placené) platformy CS Link, to bude zakódované vysílání v kódu Cryptoworks. V rámci promo vysílání by ale měl být signál dostupný až do konce měsíce pro všechny majitele aktivních karet diGITALlink.


Česká verze známého filmového kanálu nezůstane na tomto transponderu dlouho osamocena. V následujícím měsíci do paketu přibude kanál pro dospělé Hustler TV a pak ještě jedna dosud neupřesněná dokumentární stanice (Spektrum anebo National Geographic Channel ?). Ve druhé polovině února 2007 se sem přestěhují filmové kanály společnosti SPI International – NONSTOP KINO, FILMBOX (a možná i NOSTALGIA TV).


Dnes anebo zítra by mohla být spuštěna i nová internetová stránka projektu: www.cslink.cz. Smyslem platformy CS Linku je poskytnout možnost výběru (i třeba jen) jednotlivých programů ve velmi dobré kvalitě pro ty diváky, kterým nevyhovuje mnohdy dosti široká programová nabídka dalších dvou u nás dostupných placených satelitních televizí – UPC Direct a DIGI TV. Kdy abonent si nemůže objednat pouze ty stanice, které chce sledovat, ale platí i ty, o které nemá zájem.


Podrobnější informace jsou k dispozici na serveru satCentrum.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .