Televize v mobilu na dosah

Ještě před časem udílela RRTV pokuty pro operátory mobilních telefonů. Nedávno získal licenci vysílač Strahov, kde chtějí Radiokomunikace společně T-Mobile spustit pilotní vysílání tzv. televize v kapse. Konkurenční Eurotel chystá digitální vysílání ve spolupráci s Českým Telecomem. Češi se tak po Jižní Koreji, Japonsku a Itálii dočkají televize v mobilním telefonu.

Testovací pole v Česku
Podle informací zástupců Radiokomunikací je plnohodnotný zkušební provoz televize v mobilu plánován na druhé pololetí roku 2006. Český telekomunikační úřad by měl do té doby vyčlenit potřebnou vysílací síť pro DVB-H v podobě jednoho ze čtyř prvních celostátních multiplexů. O dalších podrobnostech zatím obě strany mlčí. Podstatné je ovšem to, že již proběhly první testy (loni na veletrhu Invex) a začátek je neodvratný. Uvažovalo se dokonce o zahájení společně s nadcházejícím mistrovstvím světa ve fotbale. Problémem však zůstávají i nadále autorská práva.


Příjem televize v mobilu však nebude lacinou záležitostí ani pro diváka. K příjmu bude potřebovat speciální mobilní telefon třetí generace, jehož cena bude s největší pravděpodobností přesahovat patnáct tisíc korun. Speciální telefony k testování dodal Siemens, který se nechává slyšel, že vysílání poběží ve formátu CIF s rozlišením 360×288 bodů a přenos bude vyžadovat kapacitu 384 kb/s.  Obsah s největší pravděpodobností dodají jako první Česká televize a Prima. V průběhu testování se představily speciálním programem T-Music (Prima), v testu se objevilo i živé vysílání zpravodajského kanálu ČT24 a záběry z vily VyVolených.   


Pokuty za stremování
Živé vysílání Óčka pro mobilní telefony v síti UMTS začalo už na začátku prosince roku 2005. Kromě hudby, her, videohovorů a dalších věcí se zde objevili i hudební spíkři. Eurotel nabídl možnost příjmu televizního vysílání v podobě tzv. streamu. K tomu je třeba mít rovněž vhodný telefon – v tomto případě – podporující síť UMTS a aktivovanou službu Eurotel Video service. Ke sledování TV je nutný také vhodný přehrávač (např. Oplayer nebo Real Player). Televize v mobilu je podle slov uživatelů slušným standardem.


Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je však toho názoru, že společnost Eurotel porušuje zákon. Tiskový mluvčí Eurotelu Pavel Kaidl oponuje. Pro server RadioTV řekl: „Nesdílíme stejný názor jako RRTV a proto jsme podali žalobu k soudu, který by měl tuto záležitost s konečnou platností rozhodnout. I když podle našeho názoru zákon neporušujeme, máme velký zájem na jejím vyřešení, abychom mohli tyto moderní a na českém trhu nové služby dále rozvíjet a poskytovat našim zákazníkům…“


Ať už rozhodnutí soudu ohledně stremování bude jakékoli, faktem zůstává, že Radiokomunikace již získaly od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci na experiment pro digitální vysílání v mobilním telefonu. Oznámily to na svých internetových stránkách. O spolupráci Eurotelu s Českým Telecomem se toho prozatím mnoho neví.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .