Televize bojují o termín vypnutí analogu

Boj o televizní reklamní trh se přiostřuje. Definitivní termín vypnutí analogového vysílání, o kterém má v nejbližší době rozhodnout Český telekomunikačního úřad, si zcela odlišně představují stávající broadcasteři a šest majitelů digitálních licencí.

„Česká televize usnula na vavřínech a mám osobní podezření, že vznikla dohoda mezi nimi a Novou. Spustili sice dva nové kanály, aby něco bylo, ale vůbec se je nesnaží zlepšovat,“ pustil se do kvality kanálů ČT24 a ČT4 Sport. Sportovní stanice podle něj slouží jenom jako odkladiště a svou funkci plnila jen pár týdnů během olympiády.

Včera Hospodářské noviny uvedly, že Český telekomunikační úřad rozhodl, že k vypnutí posledního analogového vysílače má dojít 10. října 2010. Ačkoliv zatím nejde o oficiální informaci, takové datum by bylo kompromisem, který by neuspokojil nikoho. Zatímco současní provozovatelé televizí tvrdí, že tento termín nelze stihnout a preferují rok 2011 nebo ještě lépe 2012, vlastníci nových digitálních licencí by chtěli většinu analogových vysílačů vypnout do roku 2008 a jako nejpozdější termín připouštějí 9. září 2009. Konečné slovo bude mít ČTÚ, které by datum vypnutí analogového vysílání mělo zveřejnit v rámci Technického plánu přechodu do konce července.


Šest nových televizních digitálních stanic chce, aby se s postupným vypínáním současného analogového signálu začalo již v září příštího roku v Praze, Brně a Ostravě. Analogové televizní vysílání by podle jejich návrhu mělo skončit již za tři roky, 9. září 2009. Reagují tak na návrhy, podle kterých chce Nova naopak vypnutí analogového vysílání co nejvíce oddálit, a to až do roku 2011 nebo 2012, což se malým začínajícím stanicím nelíbí; podle nich to ohrozí jejich existenci. „Je to naprostý nesmysl. Ani omylem nepřipouštíme jiné datum než 9. září 2009,“ řekl dnes novinářům předseda nově vzniklé Asociace digitálních televizí Jiří Balvín, který je ředitelem hudební stanici Óčko.


„Nevidíme jediný důvod, proč by se nemohly tři sítě (v Praze, Brně a Ostravě) k 1. září 2007 vypnout a lidem oznámit, že ten den je možné v Praze chytit terestriálně pouze digitální vysílání,“ uvedl Balvín s tím, že lidem to přinese čtyři programy České televize, po dvou Novy a Primy a dalších šest nových stanic sdružených v asociaci. „Z hlediska technického to nevidím jako problém,“ řekl dnes ČTK v reakci na návrh ADT předseda představenstva společnosti Czech Digital Group Leoš Pohl.


„ADT je mimořádně znepokojena nejnovějším postojem TV Nova k nastávající digitalizaci. Ačkoli komerční Nova oficiálně deklaruje podporu rychlé digitalizaci televizního vysílání, její skutečné kroky v posledních dnech svědčí o tom, že se rozhodla tuto zásadní změnu na televizním trhu brzdit,“ prohlašuje ADT v tiskové zprávě a dodává: „Na dvou posledních jednáních skupiny pro přípravu technického plánu přechodu na digitální vysílání, kterou svolává Český telekomunikační úřad, zmíněná televize náhle změnila dosavadní postoj a navrhuje odklad digitalizace nejméně o dva roky oproti původně předpokládanému termínu. Přestože až dosud ČTÚ a všichni další zainteresovaní předpokládali dokončení televizní digitalizace v roce 2009, Nova nyní prosazuje až konec roku 2011. Zároveň navrhuje řadu dalších formálních zdržujících kroků.“


Zástupci ADT tvrdí, že jim pozdější vypínání analogu neumožní získat rovné podmínky na televizním trhu. Pozdější vypnutí analogu podle ADT znamená snahu Novy zachovat toto své dominantní postavení. „ADT považuje tento postoj ze strany Novy za snahu o zachování monopolistické pozice, kterou tato televize získala v minulosti, a za nepřípustný zásah do vznikajícího svobodného trhu v oblasti televizního vysílání,“ stojí v tiskové zprávě ADT. „Pokud by skutečně došlo k vypnutí analogového signálu v ČR v roce 2011 nebo 2012, myslím, že málokdo z nás přežije ty další čtyři nebo pět let vysílání do prázdna,“ uvedl zakladatel Febio TV Fero Fenič, který z průtahů viní i veřejnoprávní televizi. „Česká televize usnula na vavřínech a mám osobní podezření, že vznikla dohoda mezi nimi a Novou. Spustili sice dva nové kanály, aby něco bylo, ale vůbec se je nesnaží zlepšovat,“ řekl podle serveru ČRo Digital Fenič, podle něhož je sportovní kanál jen odkladištěm a svou funkci plnil jen pár týdnů během olympiády.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .