ČRa: Na konci roku 2010 bude bez signálu 1,5 milionu lidí

Na konci roku 2010 bude v ČR bez digitálního televizního signálu 1,5 milionu lidí. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes s odvoláním na ředitelku Českých radiokomunikací Jane Hannahovou. Digitální signál by podle ní v tomto termínu nemuselo zachytit také pět až šest velkých měst, například Liberec, Most či Karlovy Vary. S vypnutím analogového signálu 10. října 2010 zatím počítá současná pracovní verze Technického plánu přechodu. Hannahová ovšem mluví pouze za ČRa, které v té době budou provozovat jeden ze čtyř multiplexů.

Definitivní verzi Technckého plánu přechodu na digitální vysílání plánu má Český telekomunikační úřad předložit vládě na začátku března. Tehdy by mělo být zřejmě, odkdy diváci v Česku zachytí televizní programy jen digitálně. Skepticky se k termínu vypnutí analogu na konci roku 2010 vedle Radiokomunikací vyjádřila například televize Nova, posun si ale podle ČTÚ přejí i další subjekty.


„Pokud budeme pracovat velmi intenzivně, je reálné, abychom do konce 2010 pokryli digitálním signálem 85 procent populace,“ uvedla Hannahová. „Situace bude lepší koncem roku 2011, to už budeme mít pokryto 95 procent populace a definitivní vypnutí stávajícího analogového signálu by tak mohlo nastat v červnu 2012,“ doplnila. Důvody, kvůli kterým nebude možné pokrýt Česko rychleji, jsou podle Hannahové ryze technického rázu. Složitý proces představuje například výměna antén, která závisí mimo jiné na počasí a nesmí ohrozit další služby závislé na vysílačích.


K výrokům ředitelky ČRa Jane Hannahovou se pro server DigiZone.cz vyjádřil předseda Rady Českého telekomunikační úřadu Pavel Dvořák. „TPP bude vydávat jako svoje nařízení vláda. Proto se tam odrazí přání její – a ne přání Českých Radiokomunikací. TPP určuje termíny pro zapínání digitálního a vypínání analogového vysílání, které budou muset potom všichni operátoři dodržovat.“


Možnost, že by České Radiokomunikaci přišly kvůli avizovanému zpoždění o kmitočtový příděl pro multiplex 2 podle Pavla Dvořáka reálně nehrozí. „Na českém trhu ale nebudou stavět svůj multiplex jenom České Radiokomunikace. A provozovatelé vysílání si jistě budou vybírat ty sítě, které budou stavět rychleji, efektivněji a třeba i s vyšší kvalitu,“ řekl předseda ČTÚ serveru DigiZone.cz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .