Prvním českým HDTV kanálem může být Nonstop Kino

Společnost SPI International, která provozuje filmové kanály Filmbox a Nonstop Kino, plánuje spuštění prvního kanálu v HDTV kvalitě u nás. Podle informací magazínu satCentrum se bude jmenovat Nonstop Kino HD a jeho provoz by měl být zahájen počátkem příštího roku.

Nový filmový kanál bude dostupný v digitálních kabelových sítí a na satelitu na vlastním pronajatém transponderu. Příjem bude možný s přístupovou kartou pro zájemce v České republice, na Slovensku, v Polsku i v Maďarsku. Podle informace ředitele SPI International Ivana Hronce pro server satCentrum se bude jednat o trochu jiný kanál, než na jaký jsou dnes diváci zvyklí ze stejnojmenného programu. Důraz bude kladen nejen na obrazovou a zvukovou kvalitu, ale i na obsah a zaměření filmu.


Filmová knihovna této společnosti dnes nabízí na dvě tisícovky filmových titulů, SPI je i největším nákupcem a distributorem nezávislých filmů ve střední Evropě. SPI International filmy produkuje, koprodukuje, financuje a distribuuje, je stabilním partnerem předních světových distribučních společností jako např. Miramax, Canal Plus, Intermedia, Summit, Senator. Společnost podporuje všechny významné filmové festivaly v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku.


V současné době vysílá Nonstop Kino i Film Box na satelitu Amos 2, 4,0 stupňů západně na frekvenci 11,588 MHz. Zde bude vysílání na konci prvního čtvrtletí 2007 ukončeno. Signál je zakódován v systému Viaccess 2 a je určen pro kabelové operátory v České republice a na Slovensku a též pro individuální satelitní příjemce. Od poloviny února 2007 budou oba kanály podle informací satCentrum přesunuty na družici Astra 1D, na 23,5 stupňů východně, na frekvenci 11,992 MHz. Signál bude zakódován v systému CryptoWorks a opět bude možný i individuální satelitní příjem.


Kromě HDTV filmového kanálu chystá SPI Internetional na první čtvrtletí ještě jednu novinku – filmový kanál Nostalgia, který získal vysílací licenci v květnu. Jak napovídá jeho název, nový televizní kanál by se měl orientovat na starší produkci, mělo by se jednat převážně o 60. a 70. léta. Podle informací RRTV bude 3% vysílaných pořadů opatřeno skrytými nebo otevřenými titulky pro sluchově postižené. „Podíl celkového vysílacího času je tvořen z 90% produkcí České republiky a Slovenska a 10% produkcí z ostatní Evropy. Do vysílání jsou zařazeny také filmy vyrobené v zemích národnostních menšin České republiky, zejména na Slovensku a dále filmy maďarské a polské kinematografie,“ informoval RadioTV místopředseda RRTV Petr Pospíchal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .