Přechod na digitální vysílání bude zahájen příští rok

K úplnému přechodu na digitální televizní vysílání dojde v některých regionech už příští rok. Informovalo o tom dnes Ministerstvo informatiky, konkrétní regiony ovšem jmenovány nebyly. Lze předpokládat, že půjde o Ústecko a Domažlicko, kde televizní vysílání koliduje s digitálním signálem z Německa. Proces přechodu na digitální vysílání v rámci celé republiky by měl být ukončen v roce 2009 nebo 2010.

Vypínání analogového televizního vysílání a přechod na digitální bude v některých regionech zahájeno již v roce 2007. Uvedla to dnes mluvčí Ministerstva informattiky Klára Volná s tím, že úplnému vypnutí analogového vysílání by mělo dojít v roce 2010. Český telekomunikační úřad pro tento zásadní okamžik již delší dobu prosazuje dobře zapamatovatelné datum, buď 9.9. 2009 nebo 10.10. 2010. Právě tento úřad také stanoví, kterých regionů se vypnutí analogového signálu bude nejdříve týkat v rámci Technického plánu přechodu. Ačkoliv o těchto regionech zatím není rozhodnuto, všeobecně se očekává, že půjde o oblasti, kde mají televize problém s digitálním vysíláním na 12. kanálu z Německa. Mohlo by se tedy jednat se o Ústecko, kde vysílá na 12. kanálu z Bukové hory TV Nova, a Domažlicko, které na tomto kanálu pokrývá ČT1 z vysílače Vraní vrch.


„K vypnutí analogového televizního vysílání nedojde, dokud nebude v konkrétní oblasti informační kampaň probíhat alespoň tři měsíce před termínem vypnutí analogu,“ uvedla dále Volná. První fáze kampaně začne letos v září a potrvá do června 2007. Cílem této fáze je přiblížit občanům digitální vysílání a seznámit je se změnami, které s přechodem souvisejí. Poté bude následovat druhá fáze, která bude zaměřená právě na regiony. Celkově bylo na informační kampaň vyčleněno 325 milionů korun. Náklady na první fázi kampaně jsou předpokládány ve výši 185 milionů korun, v roce 2008 dalších 100 milionů a v roce 2009 zbývajících 50 milionů. Kampaň bude organizovat Národní koordinační skupina, jejíž zřízení dnes schválila vláda a do čela jmenovala bývalého člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a poradce ministerstva informatiky Zdeňka Duspivu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .