Mrnka: Až začneme vysílat, musí to být „bomba“

Šéf společnosti První zpravodajská, která čerstvě získala vysílací licenci pro zpravodajský digitální kanál Z1, míří do USA, aby zde jednal o dodávkách televizních technologií. Před cestou zastihl server radiotv Martina Mrnku.Šéf společnosti První zpravodajská, která čerstvě získala vysílací licenci pro zpravodajský digitální kanál Z1, míří do USA, aby zde jednal o dodávkách televizních technologií. Před cestou zastihl server RadioTV Martina Mrnku.

Chystáte se na cestu do USA. Budou tuto cestu provázet nějaká zásadní jednání?
Odjíždím na největší světový veletrh televizních technologií NAB2006. Bude tam na 100 tisíc televizních profesionálů a 1400 vystavovatelů, takže nějaká zásadní jednání o dodávkách televizních technologií povedeme určitě.

Lze již v tuto chvíli sdělit nějaké podrobnosti?
Rozhodně budeme vybavovat televizi Z1 tím nejmodernějším, co na trhu zpravodajských televizí existuje.

O zahájení vysílání Z1 jste se zmínil již mnohokrát – jsou nějaké novinky, které mění vaše původní nadšení?
V době, kdy spolu mluvíme, ještě není jasné, jak dopadne v Poslanecké sněmovně novela zákona 231 o rozhlasovém a televizním vysílání, není jasné ani to, jak budou postupovat neúspěšní žadatelé o licence. Jasné není ani to, kdy bude technicky hotov náš multiplex k vysílání. To vše může naše záměry ovlivnit.

Nemotivuje vás příklad televize Óčko, začít s vysíláním přeci jen o něco dříve?
Kolegové z Óčka mají výhodu, že už vysílají, a vysílají na profesionální úrovni. Mohou tedy začít okamžitě, otočením jednoho knoflíku. I když jsme s přípravami poměrně daleko, za největší chybu bych považoval zahájit vysílání s nehotovým a neprofesionálním produktem. Až začneme vysílat, chceme aby každý na první pohled poznal novou kvalitu. Musí to být „bomba“. Proto start vysílání určitě zbytečně neuspěcháme.

Co považujete za prioritní před zahájením vysílání?
Aby se podařilo skloubit výraz televize se zájmem diváků.

Domníváte se, že ostatní televize jsou na tom lépe? Je to start z jedné „mety“?
Nemyslím si, že jiné televize, s výjimkou Óčka, jsou na tom lépe. Nestartujeme ani z jedné mety, ty firmy mají různé finanční a personální zázemí, různou úroveň zkušeností.

Důležitý je bezesporu kvalitní tým. Podařilo se vám získat na svou stranu kvalitní zpravodajce?
Náš koncept a personální obsazení bude pro mnohé lidi překvapením. Já sám jsem byl překvapen, kdo všechno se nám po získání licence přihlásil.

Předpokládám, že to ale nebudou jen zpravodajci. Mluvil jste také o reality show…
Obecně lze říci, že máme ambici poskládat jeden z nejvíce profesionálních televizních týmů v této zemi..

Čekají vás ještě nějaká jednání s provozovatelem sítě (CDG)?
Určitě. A bude jich ještě hodně.

Jaká je vaše představa o podmínkách vysílání v multiplexu?
To bych si s dovolením nechal na ta obchodní jednání.

Rýsují se už nějaké dohody se zahraničními zpravodajskými televizemi? Ať už v oblasti techniky či personálu?
Rozhodně budeme velmi úzce spolupracovat se sesterskou televizí TA3 na Slovensku. S dalšími televizemi zatím kontakty teprve navazujeme, takže vaše formulace „dohody se rýsují“ je naprosto přesná…

Objevují se i zprávy o nutném pádu „nových“ televizí. Připouštíte si i vy tuto chmurnou vizi?
Samozřejmě. K podnikání nepatří jen úspěch, ale i krach. Nečekám ale, že by druhá varianta postihla právě Z1, protože investor projektu, finanční skupina J&T má rozsáhlé zkušenosti s fungováním podobné televize na podobném trhu, tedy se zmíněnou TA3.

Ale příští rok v květnu skončí platnost přechodného mutiplexu B, na který jste dostali licenci. Nebude toto onen zlomový bod?
To rozhodně ne. Zda nové televizní stanice přežijí a jak, se ukáže až tak rok až dva po startu vysílání. Ostatně, v dlouhodobém výhledu nemají na trhu nic jistého ani tzv. „staré“ televize, tedy ty, které už na trhu nejméně dvanáct let působí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .