Jízdní řád digitalizace bude zveřejněn do konce července

Technický plán přechodu na digitální vysílání bude zveřejněn do konce července. Materiál, který upraví termíny pro vypínání analogového a postupný nástup digitálního televizního zemského vysílání, připravuje Český telekomunikační úřad. ČTK to dnes řekl šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Podle Dvořáka se skupina pracující na plánu stále nedohodla, zda analogové TV vysílání definitivně skončí v roce 2010, 2011 nebo někdy jindy. Přestože server ČRo Digital zveřejnil jednu z pracovních verzí Technického plánu přechodu, na skutečný harmonogram si budeme muset opravdu dva týdny počkat. Dosud zveřejněné jízdní řády si totiž natolik odporují, že budoucí vývoj v tuto chvíli odhadnout nelze.


Podle dnešních Lidových novin počítá jedna z pracovních verzí plánu s tím, že analogové vysílání se postupně po regionech začne vypínat v dubnu 2008 a poslední analogový vysílač skončí dne 11. listopadu 2011. Na internetových stránkách Českého rozhlasu je ale k dispozici odlišná verze plánu, podle ní se první velké oblasti ocitnou bez možnosti příjmu současných analogových programů již v listopadu příštího roku a poslední vysílač přestane analogový signál šířit 10. října 2010.


Již dříve bylo ovšem prezentováno, že např. Domažlicko přejde na digitální vysílání již letos na podzim a k úplnému přechodu by mohlo dojít již 9. září 2009. „To, co různí lidé různě roznášejí z takzvaných důvěryhodných zdrojů, jsou pracovní verze, kterých je nejméně sedm. Nechtějte po mně, abych je komentoval,“ řekl ČTK Dvořák.


Nové stanice logicy chtějí, aby se digitální signál rozšířil do ostatních částí republiky co nejdříve. Verze, která počítá s pozdějším rozšířením digitálu do regionu, vyvolala u nových stanic nelibost. „Tento pracovní návrh je pro nás naprosto nepřijatelný. Považujeme ho za útok na celý proces digitalizace,“ ocitovaly Lidové noviny generálního ředitele Óčka Jiřího Balvína, který je i šéfem nově založené Asociace digitálních televizí.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .