DVB-H by mělo v Rakousku fungovat před fotbalovým Euro 2008

Podobně jako v Německu chtějí i v Rakousku umožnit sportovním fanouškům sledovat fotbalové mistrovství Evropy 2008 na mobilech. V současnosti u našich jižních sousedů probíhá zavádění DVB-T. DVB-H ale rozhodně nespí a i na s ním se tady počítá. Mobilní operátoři sice chtěli posunout licenční řízení až na příští rok, nakonec ale mediální rada ustoupila jen o měsíc. Čas pro podání přihlášek se proto blíží.

Až 15 televizních a rozhlasových programů plánuje vysílat přes DVB-H rakouská společnost ORS. Ta je ze 60% vlastněna veřejnoprávním vysílatelem ORF a ze 40% společností Medicur Sendeanlagen GmbH (Medicur Vysílací technika), která je dceřinnou společností Raiffeisen. ORS se odštěpilo od ORF v roce 2005. Zkratka znamená Österreichische Rundfunksender (Rakouské vysílače). ORS chce maximální transparentnost při licenčních řízeních a tak na 14. listopadu plánuje kulatý stůl, kde by i společně s ostatními probrala všechno důležité.


Právě 14. listopadu končí lhůta pro přihlášky na vysílání v platformě Mux D (mux=multiplex). ORS chce svůj mix patnácti stanic spustit, tak jak si to přeje i vláda, “včas“ tj. před mistrovstvím Evropy ve fotbale v roce 2008. Během roku by se mělo zajistit pokrytí poloviny rakouské populace technologií DVB-H.


Programy, které mají zájem o vysílání mobilní televize, musí nejpozději do 19. listopadu zveřejnit své záměry. Které programy pak budou na mobilech opravdu k vidění nakonec rozhodnou provozovatelé telefonních sítí. Výjimkou jsou ORF 1, ORF 2 a ATV, které budou povinné podobně jako must-carry v případě kabelovek.


ORS počítá s tím, že zájem budou mít i zahraniční vysílatelé. Agentuře APA, kterou cituje deník Der Standard, to řekl mluvčí ORS Michael Weber. ORS doufá, že po té co se úspěšně podaří zavést DVB-T, přijde na řadu i DVB-H. Zájem už projevili mobilní operátoři Mobilkom a One. K nynějším klientům ORS patří kromě veřejnoprávních televizí a rádií ORF 1, ORF 2, Ö1, Ö2 a Ö3 i komerční kanály goTV a Arena a soukromé rádio Kronehit.


Digitalizace v Rakousku má za sebou další krok. S přepínáním z analogu na digitál se začalo loni  říjnu. Poslední přepnutí proběhlo letos 22. října. Příští rok by digitálním signálem mělo být pokryto 90% Rakouska a do roku 2010 95%. Díky digitalizaci můžou rakouští diváci sledovat nový sportovní kanál ORF Sport Plus. Na podporu digitalizace se teď rozjela speciální akce, kdy se rozdávají kupóny na slevu třicet euro na nákup set top boxů. Tuto akci připravila dceřinná společnost ORS DFFG, která má za úkol podporovat přechod na digitální vysílání.


S DVB-H se počítá i v Německu, kde se na provozu společné platformy nejprve dohodli tři ze čtyřech operátorů. T-Mobile, Vodafone a O2. Jejich spolupráci posvětil i antimonopolní úřad. Ten si ale vymínil to, že přijímání televize v DVB-H nebudou operátoři podmiňovat smlouvu na odebírání telekomunikačních služeb atp. Nakonec ale licenci nedostali. To získalo konsorcium okolo nakladatelských domů Hubert Burda a Holtzbrinck a MFD (Mobiles Fernsehen Deutschland. Do 9. listopadu by měly předložit návrh na využití kapacit. Podle odhadů zemských mediálních rad by se i v Německu mělo v DVB-H vysílat příští rok v létě při příležitosti evropského šampionátu ve fotbale.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .