Budoucnost digitalního rádia? Mobilní telefony.

Rádio 2.0. Propojení s internetem a mobilními technologiemi se stává pro řadu rádií čím dál tím důležitějším faktorem. Přes mobily a web mají posluchači možnost si poslechnout odvysílané příspěvky a také ovlivňovat podobu vysílání. Internet a mobilní telefony umožňují obyčejnou konzumaci vysílání, ale i podílení se na jeho tvorbě.

Radio 2.0 teď zavádí stanice pro mladé sdružené v ARD. Konkrétně jde o rádia Fritz, Sputnik  a You-FM.  1. prosince 2007 rozjíždějí společný projekt, na kterém se podílí i informatici z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Jakýsi předchůdce tohoto projektu, platforma mysputnik.de se už úspěšně testuje. V současnosti už má 4 000 uživatelů a je tu více jak tři sta hudebních skupin.


O co jde? Registrovaní uživatelé mají možnost psát vlastní blogy a umisťovat na síť audia, videa a fotky. Tím se podílejí na tvorbě programu rádia MDR Sputnik. V odpoledním vysílání nazvaném mysputnik se totiž odráží to, co se děje v internetové komunitě Mysputnik. V oddíle zvaném Soundcheck dostávají prostor nové kapely. Mladí umělci si založí vlastní profil, nahrají na stránku svoji hudbu případně i videoklipy a zpřístupní je tak ostatním uživatelům.


Ti mají možnost si hudbu a videa prohlédnout a poslechnout a ohodnotit. Ty nejlepší pak dostanou příležitost se objevit v úterý večer přímo v rádiu jako hosté ve vysílání a jejich hudba se může dostat i do playlistu. „To je podpora dorostu v tom nejlepším smyslu, protože mnoho hudebníků nemá smlouvu s gramofonovou firmou a tady dostanou svoji první šanci,“ raduje se v tiskové zprávě programový ředitel Sputniku Eric Markuse.


Dalším růstem tohoto projektu je kooperace s dalšími stanicemi pro mladé a to rádiem Fritz, které vysílá Berlínsko-Braniborský rozhlas rbb a You-FM hesenského HR. Po spuštění ostré verze 1. prosince letošního roku budou stránky mysputnik.de, myYOUFM.de  a meinFritz.de navzájem propojené, takže vznikne celoplošný projekt na podporu  mladých hudebníků. Testovací verzi je možné spustit na http://my.sputnik.de. Stránky MeinFritz.de ani myYOUFM.de zatím nefungují.


S technickými novinkami přichází i komerční stanice Antenne Bayern a Rock Antenne. Ty je teď možné poslouchat na mobilních telefonech. A to na celém světě, píše se v tiskové zprávě. Použita je nová kódovací technologie AAC. Díky ní je možné poslouchat kvalitní zvuk i při přenosové rychlosti 48kbits/s. Díky této nízké přenosové rychlosti je možné poslouchat stream rádií Antenne Bayern a Rock Antenne nejen tam, kde je pokrytí signálem UMTS, ale i EDGE.


Pro uživatele sítě UMTS je dostupná i rychlost 96 kbit/s. Tato rychlost umožňuje uživatelům sítě UMTS vychutnat si vysílání svého rádia stereo. Stream je zdarma, uživatel platí jen za datové služby. Antenne Bayern lze rychlostí 48 kbit/s přijímat na adrese rtsp://mobilstream.antenne.de/medium.sdp a rychlostí 96 kbit/s na adrese rtsp://mobilstream.antenne.de/high.sdp. Rock Antenne se pomaleji přijímá přes rtsp://mobilstream.rockantenne.de/medium.sdp a rychleji přes rtsp://mobilstream.rockantenne.de/high.sdp.


Na mobily třetí generace sází rakouský veřejnoprávní rozhlas ORF. Ten už stream na mobily nabízí, teď přichází se služnou radio on demand. Na přání je možné si na mobilní telefon stáhnout záznamy až třicetiminutových pořadů. Jedná se především o příspěvky z oblasti kultury, společnosti, vědy a dalších, které se objevily ve vysílání stanice Ö1

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .