Ano šéfe je jedním z mála pořadů, který vyhrává nad slovenskou verzí

RECENZE – Pořad Ano, Šéfe! považuji, v porovnání s ostatními licencovanými pořady, za jednu z nejzdařilejších tuzemských adaptací zahraničního formátu na české prostředí. Podařil se casting, podařilo se vizuální zpracování a co víc, ať už to bylo záměrem, nebo nebylo, pořad uhodil na tu správnou diváckou strunu. Před několika týdny odstartovala slovenská televizní stanice JOJ vlastní verzi tohoto pořadu. Podívali jsme se, která verze je lepší a který šéf je drsnější.

ano-sefe-sk-651

Licence invencí nepřekvapí, ale…

Slovenská verze pořadu Ano šéfe! je, stejně jako verze česká, v základu licencí od začátku do konce a jako takovou je ji třeba brát. Obě produkce čerpají ze stejných manuálů, ze stejných pracovních a dramaturgických postupů. Invenci lze tedy čekat jen minimální a nepřekvapí, že je stejné všechno znělkou počínaje a systémem pořadu konče.

„Zlý šéf“ opět přijíždí do problémových restaurací, opět říká personálu i majitelům, co dělají a nedělají špatně, opět jsou tu emoce, zvýšené hlasy a nakonec v lepším případě nálepka a hvězdičky, v horším zklamání. Jediným podstatným rozdílem je dramaturgické zvládnutí pořadu a především onen „zlý šéf“, kterého vybírá každá produkce zvlášť.

Zlým šéfem je ve slovenské verzi šéfkuchař Jaroslav Žídek, který patří mezi světovou kuchařskou špičku a o jehož kuchařských kvalitách nemůže být sebemenších pochyb. Kuchařské kvality nejsou ale v pořadu Ano šéfe! všechno. Šéf se musí umět orientovat na dotyčném trhu, musí být na oko zlý, uvěřitelný, ale ne otravný, musí být pro personál i majitele jasnou a nezpochybnitelnou autoritou a musí se s nimi umět sžít.

Jaroslav Žídek má jako „šéf“ sice jen jednu, ale za to zásadní zásadní vadu, která vás při první scéně praští do nosu, respektive do uší.  I když Žídek už řadu let žije a působí v Bratislavě, původně pochází z České republiky. To by teoreticky nemuselo vadit, ovšem pouze v případě, že by Jaroslav Žídek i přes svůj český původ perfektně ovládal slovenštinu. Slovenský „šéf“ Jaroslav Žídek bohužel mluví sice perfektní, ale češtinou.

Žídkova čeština je sice ozvláštněna tu a tam slovenským výrazem, či větou, jenže, když se Čech snaží mluvit slovensky, působí to, spíš než cokoli jiného, komicky (to vám potvrdí každý Slovák).  Komičnost je ovšem to poslední, co by mělo z přísného „šéfa“ vyzařovat. Jarda Žídek tak má první hendikep.

K tématu reality show: Přečtěte si také jak jsme hodnotili reality show Šéfka: první reality show, která vás bude nudit

ano-sefe-sk-zdenek-pohlreich-a-jaroslav-zidek-velkyČeský versus slovenský postrach restaurací. Kterého byste se báli víc?

…slovenský „šéf“ je Čech jako poleno a…

Volba Čecha na pozici slovenského „šéfa“ se sice na první pohled může zdát jako nepodstatný moment, je přeci důležité jestli „šéf“ umí vařit a jestli rozumí umění kulinářskému a ne odkud je. Jenže bohužel nelze zapomenout na onu drobnost, že Česko a Slovensko jsou dva samostatné státy.

Zkuste si na okamžik představit, že by českým šéfem byl kuchař původem ze Slovenska, nebo dejme tomu Němec jako poleno. Divácký ůspěch pořadu by byl v takovém případě velmi nejistý a nevsadil bych na něj ani psí chlup.

Stejně tak jako by v Čechách nejspíš nefungoval slovenský, nebo německý „šéf“, nemusí být na Slovensku vhodnou volbou český „šéf“ a to z prostého historického hlediska.  Jistě, v Bratislavě nenarazíte na mnoho lidí, kteří by měli s Čechy problém, ale mimo Bratislavu se nějaký ten odpůrce Čechů a Česka sem tam najde a pokud mu nějaký Čech začne kecat do toho, jak má vařit, nebo vést hospodu, potom to nemusí dělat úplně dobrotu.

Je třeba si uvědomit, že i když je to nesmysl, tak stejně tak, jako část Čechů vnímá Slováky jako vyžírky, kteří „nás“ dlouho jen brzdili v rozletu, tak část Slováků vnímá Čechy jako uzurpátory, kteří „je“ dlouhodobě vykořisťovali.

ano-sefe-sk-zidek-velkyO kuchařských kvalitách Jarosláva Žídka není pochyb. „Zloun“ z něj ale asi nikdy nebude.

…emoce se nekonají

Zapomeňme teď na češtinu hlavního protagonisty a pojďme se podívat na slovenskou verzi kuchařské show z dramaturgického hlediska. Pominu mírnou nejistotu prvních dílů, nevyváženost v tom, kdo dostane kolik hvězdiček, nebo sem tam nejisté akce scénáristů. Stejné porodní problémy měla i česká verze pořadu a na celkovém dojmu jí to nijak neubralo. Daleko větším problémem slovenského Áno, šéfe! je přátelská a milá povaha Jaroslava Žídka. Evidentně není ten typ, který by kohokoli poslal kamsi a který by neschopné kuchaře, číšníky, nebo majitele seřval na tři doby… a tak se v pořadu celkem pravidelně stává, že na něj část personálu celkem s klidem kašle, případně na něj kašle i samotný majitel restaurace. Z „šéfa“ Jaroslava Žídka se v tu chvíli stává, sice mírně nadávající, ale podřízený kuchař Jaroslav Žídek. Slovenská verze Ano, šéfe! je díky tomu tak nějak milá, relativně nekonfliktní a velmi pohodová. Jenže to všechno pořadu ubírá na zajímavosti.

Ona pohodovost je o to o to víc překvapivá, že Slováci jsou obecně daleko emotivněji založení, než my, čeští suchaři. Právě od slovenské verze pořadu Ano šéfe! jsem proto čekal, že z ní budou emoce minimálně alespoň kapat, jenže zatím se pořad v tomto ohledu držel až nepochopitelně zpátky. Emoční náboj by při tom mohl být právě tím momentem, který diváky přitáhne a udrží. Jestliže totiž v Česku fungoval jako hlavní moment pořadu fakt, že „někdo konečně dává těm špatným kuchařům a hostinským na frak“, tak na Slovensku se na toto lákadlo nelze spolehnout.

Slováci na stav tamních restaurací dávno rezignovali

Ve většině slovenských restauračních zařízení je totiž host pátým kolem u vozu, a co hůř, řada Slováků tento stav vnímá jako naprosto normální. Pokud by tedy nějaký pořad dokázal změnit slovenskou gastronomii k lepšímu, potom hurá a sláva. Mám ale pocit, že Áno, šéfe! k tomu má nakročeno zatím velmi nejistě.

A která verze je tedy lepší, a který „šéf“ drsnější? S nově objeveným patriotismem mohu bez uzardění říci, že české Ano šéfe! je jedním z mála pořadů, který vyhrává nad slovenskou verzí. Zatím co Jardu Žídka bych se nelekl ani za bouřlivé noci v opuštěném podchodu, tak Zdeňka Pohlreicha bych nechtěl potkat ani za slunného dne na rozkvetlé louce.

VIDEO: Podívejte se na slovenského šéfa na vlastní oči. Archiv pořadu Áno šéfe! na webu TV JOJ

Poznámka: V grafice k archivu pořadu Ano, šéfe na Slovensku se objevuje i Zdeněk Pohlreich. V samotné show vystupuje Jaroslav Žídek.

Autor článku:

Komentáře (7)

  1. Maxx

    Musím souhlasit s tím, že Slováci neměli volit jako hlavního protagonistu Čecha. Na netu si za to JOJ vysloužila hodně velkou kritiku, Slováci logicky budou preferovat slovenského kuchaře a Češi zase českého. Ta rivalita a i částečná nenávist mezi národy je, proto pokud se nejedná o federální projekt, ale o čistou domácí verzi, měli by se producenti držet domácích tváří. Nesouhlasím tak nějak s tím, že by slovenská verze měla být automaticky živější. Nějaké rozdíly v temperamentu jsou mezi našimi národy tak minimální a navíc závislé na daném charakteru člověka, že bych tohle nepovažoval za nějakou směrodatnost. Naopak Slováci jsou díky své náboženské víře mnohem pokornější a slušnější národ a proto se nedivím, že ta ostřejší a vulgárnější verze běží u nás. Na druhou stranu je třeba uznat, že slovenský divák je mnohem progresivnější a raději vyhledává kontroverzní reality show a podobné projekty narozdíl od konzervativních a v tomto směru unylých Čechů. To ostatně dokazuje vyšší sledovanost současných kontroverzních show Primy a JOJ na Slovensku, zatímco Čech si raději zapne už značně unaveného Donutila. V tomto směru se rozhodně cítím víc jako Slovák. Jinak suma sumárum ano, je to tak, Češi mají lepší Ano, šéfe! a je to skutečně a bohužel jeden z mála pořadů, který má větší švih a je lépe dramaturgicky zvládnutý než slovenské ekvivalenty. A největší rozdíly vidím především v televizní grafice, která je na Slovensku na hony před tou naší. Snad jen s výjimkou Primy, která ale spolupracuje s Francouzi a právě Slováky.

  2. yarrin004

    Dobry den,
    jsem z Brna a mohu sledovat SHOW kazdy vecer v reprize v pondeli a pravda je ze pan ZIDEK neni tak ostry jako pan POHLREICH. Ale taky umi byt zly i kdyz to pusobi ze je spis zly na oko. A ke konfrontaci, bych rekl, ze pan Zidek ma v tomto pripade stizenou pozici v tom, ze lide v restauracich ve kterych byl si ho tam zvou protoze se chteji zlepsi, poslouchaji ho a uznavaji. V ceske verzi je to spise tak, ze ti kuchari si myslim o panu Pohlreichovi ze je blb, ktery vari draze a o nekterych jeho napadech si mysli ze jsou to pitomosti.
    Uvidime jestli se na slovensku taky najde kuchar, nebo restaurace kde naopak nebudou pana Zidka poslouchat a pujdou s nim do konfrontace. Pak to bude ta prava reality show.

    1. Jakub Bouček Autor příspěvku

      Nedá mi abych se nezeptal. Co je pořádný program? Je to neco jako pořádné auto, tedy pro každého něco jiného? :-)

    2. Maxx

      Taky bych se rád Barky zeptal, co je pro něho pořádný program, když to není ani jedna z nejlepších českých show za poslední roky?

    3. Barka

      Na to je pánové lehká odpověď. Program, kde není dobytek , který kurvuje a ….
      tak ,jako by to byla dětská říkanka. Jestli tohle považujete za vynikající a
      považujete to za vkusné, tak se nechte uvázat v kravíně. Víc k těmto programovým
      hnusům není co dodat.

  3. Strejda Kutil

    Panu Boučkovi zřejmě unikla pointa celého Ano šéfe!, a potřebuje se někoho bát, aby se na to mohl koukat? Že se zákonitě soudí podle toho jak kdo řve a nadává, jak si to vysvětlil pan Zdeněk Pohlreich… Záměrem pořadu, jak to bylo i v originálu od Gordona Ramsayho, daným restauracím pomoct a ne tam napochodovat jako dobyvatel ztracené archy a všechny seřvat shodit jim morálku na dno. Jak psal ,,yarrin004,, tím že by byl Žídek ostrý na lidi a pojal to jak přes kopírák od Pohlreicha tak v restauracích ve kterých se natáčelo, by to dopadalo jako v české verzi, kdy lidé odmítali chodit do práce a jakkoliv spolupracovat a brali to jako komedii bez poučení. Každý se může přesvědčit že v několika dílech slovenského Ano Šéfe! zaměstnanci říkali že se báli aby na ně neřval jako Český kolega, že jim je toto příjemnější a i se něco naučí. A podle průzkumů se i u pana Žídka navštívené restaurace zlepšily a zvedla se jim navštěvovanost, oproti panu Pohlreichovi. Až mi lehce z článku zavoněla zaujatost na Slovenskou stranu. A všechno vychází z nějakých dedukcí co kdyby… Kdyby v Čechách nebyl schopný kuchař jako na tomu bylo na Slovensku, kde je pan Žídek uznávaným kuchařem, a vařil by to Němec tak stejně 80% národa bude dřepět před obrazovkou už jen ze zvědavosti, a na další díly i když ten první zkritizuje bude koukat zas, co si budem povídat že?!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .