V Polsku zrušili koncesionářské poplatky

polskyzlotymalyV noci na dnešek schválili polští poslanci zrušení koncesionářských poplatků za rozhlas i televizi. Od příštího roku bude jejich provoz hrazen se státního rozpočtu.

Zákon podpořila kromě koaliční liberálně-lidovecké vlády premiéra Donalda Tuska také opoziční levice. Vytvořili tak pohodlnou většinu k přehlasování veta prezidenta Lecha Kaczyńského. Proti hlasovalo pouze opoziční konzervativní Právo a spravedlnost, jehož předsedou je prezidentův bratr Jaroslaw. Zákonodárci chtějí tímto krokem donutit veřejnoprávní subjekty, aby se naučila hospodařit podobně jako komerční média. Dalším důvodem pro zrušení bylo také nízké procento Poláků, co tento poplatek platí. 186 zlotých (za rozhlas i televizi) ročně platí údajně pouze 40 procent obyvatel Polska.

Od roku 2010 se na financování veřejnoprávních médií budou podílet ministerstva kultury, školství, vědy a zahraničí. Právo a spravedlnost varovalo, že odstranění poplatků může vyvolat krizi ve financování veřejnoprávních médií a dlouhodobě zvýšit politickou závislost těchto médií na vládě. S tím souhlasí lidé z kultury, kteří vystoupili proti zrušení poplatků. Otevřený dopis premiérovi loni podepsali režiséři, herci či divadelníci.

Jelikož má nový způsob financovaní veřejnoprávních médií charakter veřejné pomoci, musí tento krok ještě posvětit Evropská komise.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .