Jednání o koncesionářských poplatcích bylo přerušeno

senatmalyStálá komise senátu pro sdělovací prostředky i kulturní výbor senátu přerušili obecné rozpravě projednávání zákona o zrušení rozhlasových a televizních poplatků.

Mediální komise měla na svém zítřejším zasedání přijmout usnesení k návrhu senátora ODS Richarda Svobody na zrušení rozhlasových a televizní poplatků. Protože však zákon nepůjde na 9. schůzi senátu, která začíná právě ve středu, rozhodl se předseda komise Jiří Oberfalzer z ODS jednání komise přeložit na zářijový termín. „Pravděpodobně pak v září zákon zamítneme,“ uvedl Oberfalzer pro web Česká média.

Kulturní výbor přerušil rozpravu na návrh předkladatele Richarda Svobody. Ten nejprve zrekapituloval cestu předlohy senátem, která začala v březnu letošního roku, kdy plénum senátorů přikázalo zákon k projednání všem svým výborům. Svoboda připomněl závěry Veřejného slyšení senátu, které proběhlo 14. července a zmínil dvě základní výhrady. První, politickou, že by zrušení poplatků znamenalo zásadní zásah do nezávislosti veřejnoprávních médií, Tuto námitku Svoboda odmítá s tím, že návrh mění jen financování médií veřejné služby přes mandatorní výdaje státu. „Pokud ale bude ve výdajích 7,5 miliardy korun,“ uvedl Svoboda, „pak se občané mohou ptát, na co jsou peníze vynakládány.“ Druhou námitku, legislativně-technickou, že by s přijetím zákona muselo dojít ke změně zákona o rozpočtovém určení daní Svoboda přijímá.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .