ČRa budou v půli července měnit anténu na Kleti

kletmalaČeské Radiokomunikace (ČRa) budou v pátek 17. července měnit hlavní vysílací anténu na vysílači Kleť. V případě nepřízně počasí je pro akci vyčleněna ještě sobota 18. července.

Výměna anténního systému je nutná pro spuštění dalšího digitálního multiplexu. Multiplex 2 se přidá k vysílání multiplexu 1 z této lokality v srpnu 2009. Multiplex 2 bude využívat dočasný kanál 50, po uvolnění finálního kanálu 39 bude vysílání multiplexu 2 přesunuto.

Přípravné práce již byly zahájeny a v pátek 3. července bude přesunuto analogové vysílání a digitální vysílání multiplexu 1 do provizorní antény. Analogové vysílání se vrátí zpět do hlavní vysílací antény po jejím otestování, což se očekává na konci srpna 2009.

Vysílání multiplexu 1 bylo z českobudějovické Kleti zahájeno již na podzim 2008. Po výměně antény se k tomuto vysílání bude moci připojit i vysílání komerčního multiplexu 2 Českých Radiokomunikací. „Vysílač Kleť svým vysokým výkonem pokryje celou část jižních Čech a navýší tak pokrytí digitálním pozemním signálem na 62 % české populace,“ řekl Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací. „O přesunu vysílání z dočasného kanálu 50 do finálního kanálu 39 budeme diváky s předstihem informovat,“ dodal Vykydal. Vysílání bude spuštěno na dočasném kmitočtu z důvodu dočasného neuvolnění finálního kmitočtu ze strany ČTÚ.

175 metrů vysoký vysílač Kleť se nachází na nejvyšší hoře Blanského lesa v Chráněné krajinné oblasti ve výšce 1 083 metrů nad mořem. Kromě vysílače se na vrcholu hory nacházejí dva unikáty – nejstarší kamenná rozhledna v Čechách – Josefova věž a nejvýše položené sluneční hodiny u nás.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .