ČT zase neodvysílala Olmerův dokument

olmermalyČeská televize už podruhé na poslední chvíli stáhla z vysílání dokumentární snímek Víta Olmera s názvem Bez bázně. Měl běžet včera od 21:20 na ČT2. Na druhé stažení pořadu upozornil web Týden.cz.

Dokument s původním názvem Sedm statečných měla ČT odvysílat již v dubnu, avšak z vysílání jej stáhla z odůvodněním, že neměl dostatečně ošetřená autorská práva. Snímek pojednává o české investigativní žurnalistice.

Dokumentu se na obrazovky nepodařilo dostat ani napodruhé. Tentokrát jeho odvysílání zastavila vyhláška generálního ředitele ČT, která zakazuje šest týdnů před volbami výskyt politiků na obrazovkách (mimo zpravodajství, aktuální publicistiku a předvolební spoty). Toto nařízení není určeno zákonem. Zaměstnanci televize před volbami kontrolují materiál, zda se na něm neobjevují čeští politici. „Není to nic jednoduchého. Musíme prověřit stovky materiálů. Kandidátů taky není zrovna málo,“ řekl pro Týden Ladislav Šticha, mluvčí ČT.

„Zaskočilo mě to a strašně jsem se rozčílil,“ popsal režisér Vít Olmer on-line deníku Týden.cz svou první reakci na zprávu, že televize jeho dokument Bez bázně již podruhé stáhla z vysílání. Když pak dostal vysvětlující dopis od programové ředitelky Kateřiny Fričové, že nejde o přímý politický tlak ani o pomstu za to, že dřív otevřeně kritizoval poměry v ČT, uklidnil se jen částečně: „Stejně je to kafkárna a haškiáda. Nechce se mi věřit, že zařazení pořadu zrovna na dnešní den, kdy embargo začíná, je náhoda. Přece o tom museli vědět už dávno!“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .