Celoevropská televizní práva znovu ve hře

eu_vlajkaNa úrovni Evropské vysílací unie a Evropské komise ožívá diskuze ohledně zavedení celoevropských vysílacích práv pro televize, která by se měla vztahovat i na služby videa na vyžádání prostřednictvím internetu. Informuje o tom portál Euractiv.cz.

Asociace evropských vysílacích společností European Broadcasting Union, která sdružuje veřejnoprávní vysílatele včetně České televize a Českého rozhlasu, navrhuje zjednodušení legislativy o autorských právech, která jí brání ve zveřejňování programů na internetu. Návrh vedle zjednodušení současného systému získávání autorských svolení také počítá s usnadněním přeshraničního televizního či rozhlasového vysílání. To se ovšem nebude týkat exkluzivních vysílacích práv především na sportovní události a filmy, dodává portál Euractiv.cz.

Zavedení celoevropských práv v minulosti prosazovala především bývalá komisařka pro média a informační společnost Viviane Reding. „Bude to klíčovou prioritou příštích let,“ řekla několikrát. Proti zavedení celoevropských vysílacích práv jsou ale distribuční společnosti, které obchodují s jednotlivými televizemi v každé zemi EÚ samostatně. Výsledkem je, že televize jsou nuceny svůj signál na satelitu kódovat a nemůžou ho zpřístupnit ani v kabelových rozvodech sousedních zemí.

Současný stav se zamlouvá i společnostem, které vyvíjejí kryptovací systémy. Pokud by evropské televize nakupovaly celoevropská vysílací práva, nepotřebovaly by kódování signálu, a vývojáři těchto systémů by přišli o značnou část klientely.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .