100 osobností žádá zrušení výběru gen. ředitele ČT

ctmala2Ve středu 8. 7. se otevřeným dopisem k situaci v České televizi obrátilo na představitele nejvýznamnějších politických stran České republiky 100 osobností českého kulturního a veřejného života.

Signatáři požadují, aby politici přestali přehlížet „skandální chování a jednání Rady České televize a přispěli svým veřejným odmítnutím ke zrušení nereprezentativního výběrového řízení  na místo generálního ředitele ČT, kterým Rada ČT jen pokračuje v záměru obsadit tuto funkci předem dohodnutým člověkem. Podle nich Rada ČT, až na čestné výjimky, dávno není zástupcem a orgánem veřejnosti, ale seskupením lobbistů bránícím své osobní zájmy nebo zájmy politických stran, které je do této pozice delegovaly. Profesní a odborné složení Rady dokazuje, že nezastupují   skutečnou vůli ani přirozené většiny občanů naší   země, kteří jsou povinni platit provoz České televize svými koncesionářskými poplatky.“

Kromě zrušení stávajícího výběrové řízení na post generálního ředitele České televize formou odstoupení všech pěti finalistů vybraných Radou ČT, dále vyzývají, aby byla zahájena jednání o změně mediálních zákonů za účasti profesních sdružení, organizací, odborů, odborné veřejnosti tak, jak se to děje v případě každé zákonné normy, která má sloužit veřejnosti.

Mezi signatáři výzvy jsou například Zdeněk Svěrák, Jiří Krejčík, Juraj Herz, Hana Hegerová, Věra Chytilová, Ludvík Vaculík, Olga Sommerová, Jan Svěrák, Jan HřebejkLadislav Smoljak, Zdeněk Troška, Petra Procházková, Fero Fenič, Břetislav Rychlík, Petr OslzlýJiří Stránský, Vladimír MertaPetr Jarchovský, Igor Chaun, Daniela FischerováJ.A. Pitinský, Jiří David, Eva SalzmannováJiří Žáček nebo Filmový a televizní svaz (FITES), Asociace režisérů a scénaristů (ARAS),představitelé Rady uměleckých obcí, PEN klubu, Obce spisovatelů, signatářů Charty 77 a další.

Text otevřeného dopisu najdete zde.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Ivo Rottenberg

    Nepamatuji, kdy byla naposledy volba některého z ředitelů televize nebo rádia, takříkajíc košér. Vždy se lobbovalo, ale to, co děje nyní, překročilo všechny meze. Již volba Rady, to směšné dosazování svých lidí pro lepší ovladatelnost televize, nemá obdoby, ale s tím nic nenadělá ani 100000 podpisů, protože v tomto politickém bahně se není na koho obrátit. A bude hůř, tak se tím netrapte a přestaňte platit poplatky.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .