„A je to! Peníze!“ ohrožuje jazykové návyky… aneb jak se cvrček chtěl oběsit

minimax_ajetoKaždých čtrnáct dní zveřejňuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) oficiální tiskovou zprávu, díky níž se dozvíme, na čem radní pracují a čím se zabývají. Občas se ve výstupech ze zasedání dostanou skutečně netradiční informace, například ze 13. zasedání. Dětský televizní kanál Minimax odvysílal seriál „A je to! Peníze!„, podle RRTV mohl díl z 27. března ohrozit jazykové návyky dětských diváků. V epizodě chtěl dokonce animovaný cvrček spáchat sebevraždu.

Kde se objevily „nečeské konstrukce„?

Seriál „A je to! Peníze!“ může podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílánínegativně ovlivnit jazykové návyky dětských diváků„. Konkrétně se Radě nelíbila epizoda ze dne 27. března 2011 v 10:11. Tu odvysílal dětský program Minimax, jenž provozuje Chello Central Europe. Co se konkrétně Radě pro rozhlasové a televizní vysílání nelíbí? Jak uvádí v oficiální tiskové zprávě, pořad „obsahoval nečesky znějící větné konstrukce„.

ZE ZASEDÁNÍ RRTV: Rada vytýká Nově nevyváženost, v TN informovala jednostranně

Samotný název může diváka svézt k tomu, že se jedná o Večerníček „Pat a Mat„, není však tomu tak. Dětský kanál Minimax odvysílal maďarský seriál „A je to! Peníze!„. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si od společnosti Chello Central Europe vyžádala záznam z vysílání. Petr Bartoš, vedoucí Úřadu RRTV, nám sdělil, o jaký seriál se jedná: „Krátká, přibližně pěti a půl minutová epizoda má za cíl dětem srozumitelnou formou vysvětlit podstatu peněz, inflace a historii finančních krizí. Komentář ilustruje animovaná vizuální složka ve formě němé grotesky (postavy v podobě různých zvířat komunikují většinou pantomimicky). Představuje dětskému publiku srozumitelné příklady probíraných jevů.“

minimax_ajeto_2Animovaný seriál A je to! Peníze! informuje nejmenší diváky o finanční problematice.

Cvrček se chce oběsit kvůli krizi na Wall Street

Konkrétní epizoda ze dne 27. března, kterou si vyžádal úřad o dva dny později, vypráví o postavičce myši, která si jde koupit svůj oblíbený časopis. S překvapením zjistí, že časopis zdražil, a sleduje, jak jsou stále dražší a dražší další předměty. Posléze se myš přenese do minulosti na Wall Street, kde probíhá panika spojená s tzv. Černým čtvrtkem: „Cvrček se z toho chce oběsit, ale myš mu ukáže, že ceny rostou i v 21. století, čímž jej přesvědčí, aby si to rozmyslel,“ dodává Petr Bartoš.

AKTUÁLNĚ: RRTV: RockZone smí upravit program

Ani poté nechybí další příklady ilustrující bezcennost peněz v jiných situacích, na konci komentář vysvětlí růst cen tím, že každý člověk chce zvyšovat své příjmy: „To ilustruje symbolické krájení mince zástupci jednotlivých zájmových skupin na trhu (výrobci, zaměstnanci, obchodníci, producenti ropy),“ uzavírá epizodu Úřad RRTV.

minimax_ajeto_4Utrápené postavy myší v seriálu A je to! Peníze!, který vysílal dětský program Minimax

Komentář nečte česká rodilá mluvčí

RRTV se rozhodla zakročit vůči tomuto dílu z toho důvodu, že komentář není pro děti srozumitelný a může ovlivnit jejich jazykové návyky. Jak uvádí Petr Bartoš, zjevný přízvuk komentáře svědčí o tom, že komentář ani nečte česká rodilá mluvčí. V mnohých částech ani mluvčí nejde rozumět – například už při vyslovení názvu seriálu. Jak uvedl dále pro RadioTV, „některá slova textu jsou nevhodně zvolená.“ Jako příklad uvádí větné spojení: „(…) to pak spotřebujeme nanejvýše méně drahých produktů, nevyzdvihávají ceny do nebe, hned několika vážných podniků, lidé upadli do paniky (…)“.

STALO SE: TV7 možná nepřijde o licenci, RRTV přerušila řízení

Překlad v seriálu „A je to! Peníze!“ navíc často používá nesprávné přeložky „(…) tehdy ztrácí peníze z hodnoty a potřebujeme z nich více, zhorší se se značnou mírou životní podmínky, strhlo se sebou, jsou v soutěži mezi sebou (…)“ či dokonce nedodržuje český slovosled „(…) jeden z úkolů národních bank právě je (…)“.

PŘEČTĚTE SI: Mediální podnikatel Ivan Zach chce sloučit ztrátová rádia Hey

Výrazy sice podle RRTV jsou často v rozporu s pravidly českého pravopisu, ale neodporují zákonu č. 231/2001 Sb. Problémem je tak dle Petra Bartoše „čistě jeho kvalitativní stránka, konkrétně kvalita překladu,“ což je mimo působnost Rady. RRTV proto nezahájila správní řízení pro porušení zákona, nicméně informovala provozovatele, že „dabing pořadu byl opakovaně předmětem stížností ze strany diváků a upozornila jej na fakt, že dětští diváci si utvářejí jazykové dovednosti i na základě televizních pořadů, přičemž daný pořad mohl negativně ovlivnit jejich jazykové návyky„.

minimax_ajeto_3Postavy myší, cvrčků a mravenců se objevují v seriálu A je to! Peníze! pravidelně.

Provozovatel uznal chybu a přijal opatření

Přesto, že RRTV nemůže řešit kvalitu dabingu, věc došla nápravě. RRTV obdržela 29. června, tedy tři měsíce od zaslání žádosti, vyjádření, v němž uznala společnost Chello Central Europe pochybení, konkrétně „selhání kontrolních mechanismů při přebírání hotového dabingu od maďarské společnosti Interdomino Kft„. Zároveň kanál Minimax oznámil, že pořad „‚A je to! Peníze!byl po dodatečné kontrole úrovně českého dabingu vyřazen z vysílání„. Provozovatel dle svého vyjádření rovněž přijal opatření, aby se tato situace v budoucnu neopakovala.

O čem je seriál „A je to! Peníze?

Ez kész! Pénz!“ je maďarský animovaný seriál z roku 2006, autorem je režisér Ferenc Rófusz. Vzdělávací seriál užívá vyjádření určené zejména dětem okolo 12 let, průvdoce finančními nástrahami je však určen i pro dospělé. Vysílala jej veřejnoprávní TV2.

Připomeňme, že program Minimax věnuje svůj vysílací čas kresleným a animovaným pořadům a zaměřuje se na děti předškolního a školního věku (2-12 let). V České republice vysílá od prosince 2003.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .