Volební vysílání České televize

Česká televize se bude o nadcházejícím víkendu v rámci své služby veřejnosti věnovat volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Tak jako v předchozích letech bude řada informací odvysílána na programu ČT1, ale letos bude v naší zemi historicky první kontinuální volební zpravodajství na ČT24 – v sobotu 3. června od 13.55 do 24.00 hod. Volební zpravodajství bude také na Teletextu a webových stránkách ČT a na portálu www.ct24.cz.

První volební odhady zveřejníme po uzavření volebních místností – v sobotu 3. června 2006 po 14.00 hodině na programech ČT1 a ČT24. Vstupy z Volebního studia budeme v uvedenou sobotu vysílat na ČT1 zhruba každou hodinu až hodinu a půl. Volební odhady získá Česká televize ve spolupráci se společnostmi SC&C a SPSS ČR z unikátního volebního výzkumu, v jehož rámci se budou tazatelé během konání voleb ptát náhodně vybraných voličů ve 400 náhodně vybraných volebních okrscích na jejich provedenou volbu. Tazatelé budou s občany hovořit po provedení volebního aktu před budovou, kde se volba konala. Tazatelé budou po celou dobu výzkumu zřetelně označeni logem České televize a logem společnosti SC&C a budou připraveni prokázat svoji totožnost občanským průkazem. Celkem by měli tazatelé získat zhruba 15 tisíc odpovědí, které jsou anonymní a dobrovolné. Tazatel smí odpovědi předávat pouze do České televize výzkumníkům, kteří je mohou použít pouze k přípravě volebního odhadu.


Výsledky voleb doplníme o analýzy politologů a sociologů. Kromě přesných odhadů přinese průzkum hned po skončení voleb také jedinečné socio-demografické výsledky. Veřejnost se tak dozví, jak volili muži a jak volily ženy, jak dopadly volby ve městech a na venkově i z hlediska věku a profesí.


V sobotu divákům také nabídneme střihový dokument o tuzemských volbách v letech 1946–2002, a to v 16.30 a ve 21.35 hod. na programu ČT24.


V neděli 4. června přijdou lídři politických stran, které se ve volbách dostanou do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Diváci ho mohou sledovat od 12 do 14 hod. na programech ČT1 a ČT24.
O předvolebních slibech a realitě se bude diskutovat v interaktivním pořadu Vedlejší efekty, v neděli od 20.05 hod. na ČT24.
Ve stejný den, tedy 4. června ve 22 hodin na ČT1, uvedeme dokumentární mozaiku Jiřího Podlipného Cesty za voličem. Diváci se nemusejí bát, v pořadu neuvidí a neuslyší už žádné projevy, debaty či programové sliby. Naopak, uvidí to, co běžně vidět není a exkluzivně nahlédnou do zákulisí příprav předvolebních debat Otázky Václava Moravce speciál.


Drahomíra Zbínová
Česká televize

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .