Česká televize a její volební výzkum

Česká televize ve spolupráci se společnostmi SC&C a SPSS ČR připravuje volební výzkum (Exit Poll), jehož cílem je co možná nejpřesnější odhad výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Oznámil to mluvčí ČT Martin Krafl a dodal podrobnosti o systému dotazování.

Tazatelé se budou během konání voleb ptát náhodně vybraných voličů ve 400 náhodně vybraných volebních okrscích na jejich provedenou volbu. Tazatelé budou s občany hovořit po provedení volebního aktu před budovou, kde se volba konala.
Tazatelé budou po celou dobu výzkumu zřetelně označeni logem České televize a logem společnosti SC&C a budou připraveni prokázat svoji totožnost občanským průkazem. Celkem by měli tazatelé získat zhruba 15 tisíc odpovědí, které jsou anonymní a dobrovolné. Tazatel smí odpovědi předávat pouze do České televize výzkumníkům, kteří je mohou použít pouze k přípravě volebního odhadu.


V rámci výzkumu také tazatelé zjišťují výsledky voleb bezprostředně po podepsání protokolu o jejich výsledku předsedou volební komise. Tyto informace jsou opět okamžitě předávány do České televize a zpracovány pro upřesnění předběžných odhadů.


Česká televize, obdobně jako při minulých volbách, uveřejní volební odhady po uzavření volebních místností – v sobotu 3. června 2006 po 14.00 hodině na programech ČT1 a ČT24. Vstupy z Volebního studia se budou v uvedenou sobotu vysílat na ČT1 zhruba každou hodinu až hodinu a půl, na ČT24 bude kontinuální volební zpravodajství. Výsledky voleb doplní ČT o analýzy politologů a sociologů.


„Výzkum České televize může přinést nejen zajímavé výsledky bezprostředně po uzavření volebních místností, ale také výsledky velmi přesné. Nicméně i tento rozsáhlý a metodologicky náročný výzkum je závislý na ochotě respondentů odpovídat na otázky a odpovídat pravdivě. Pokud budou občané odmítat účast ve výzkumech nebo se budou bát vyjádřit pravdu, výsledky výzkumů budou odrážet tento stav svou nepřesností v odhadech. A v tomto případě nepomůže ani teoreticky dokonalá a prakticky zvládnutá metodologie,“ dodává Martin Krafl, tiskový mluvčí ČT.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .