Výstava World Press Photo je v Praze

worldpressphotoperexmalyVÍTĚZNÉ FOTO UVNITŘ Dnes začíná v pražském Karolinu výstava World Press Photo. V nejprestižnější fotografické soutěži světa letos bojovalo 5 508 fotografů ze 124 zemí světa. Celkem porota rozhodovala mezi 96 268 snímky.

Soutěžilo se v deseti kategoriích, v nichž uspělo 62 tvůrců z 27 zemí. Absolutním vítězem se stal Anthony Suau z USA, který pracuje pro časopis Time. Jeho fotografie zachycuje policistu při zásahu v soukromém domě, jenž museli majitelé, kvůli neschopnosti splácet hypotéku, opustit.

„Myslím, že je příznačné, že letos nezvítězily fotografie válečných konfliktů, neumístily se žádné modifikace ‚madony s dítětem‘ nebo bratra objímajícího svého zemřelého sourozence, ale uspěl snímek, který odráží důsledky hospodářské krize,“ komentoval rozhodnutí poroty fotograf a pedagog Vladimír Birgus. „Fotografie je součástí rozsáhlejšího cyklu renomovaného fotografa Suaua, jenž už v minulosti získal ocenění v této soutěži. Vítězný snímek může leckoho překvapit, neboť potřebuje komentář, bez něhož působivý výjev není úplný,“ doplnil Birgus.

Česká republika letos zastoupení v soutěži neměla. Výstava končí 11. října 2009.

worldpressphotovitez

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .