Třeskoprsky oslavují – Čtyřlístek má dnes 40 let

ctyrlistekmalyČeská (Československá) republika má velmi málo kreslených ikon. V podstatě jde jen o Rychlé šípy a spol. a kvarteto zvířecích hrdinů Čtyřlístek. Právě tito obyvatelé Třeskoprsk dnes slaví významné jubileum.

Téměř všichni znají jména Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa. Právě tito hrdinové dnes slaví čtyřicáté narozeniny. Duchovním otcem komiksových hrdinů je výtvarník Jaroslav Němeček. „V roce 1968 jsem se dostal poprvé za hranice a byl jsem šokovaný, jak barevné jsou tam časopisy. Vrátil jsem se posedlý myšlenkou to také zkusit,“ vzpomíná kreslíř na své začátky. Prvních šest příběhů napsal tehdy pětadvacetiletý ilustrátor sám, dalších 150 příběhů je z pera Ljuby Štíplové.

Čtyřlístek byl v dobách svého vzniku v Československu komiksovým průkopníkem. Až do jeho příchodu zde samostatné komiksové sešity nevycházely. Časopis původně vycházel nepravidelně osmkrát ročně (dnes dvacetkrát ročně). Největší popularitu zažíval v 70. a 80. letech. Koncem 80. let se náklad v jednom vydání vyšplhal až na 220 tisíc výtisků, přesto se po nových příbězích vždy jen zaprášilo. Čtyřlístek měl také proto velkou směnnou hodnotu. Jednotlivé sešity se vyměňovaly za žvýkačky, céčka či digitální hodinky. Dnes se staré sešity sbírají a cena těch nejvzácnějších dosahuje v antikvariátech i několika stovek korun.

Dnes se náklad Čtyřlístku pohybuje kolem 40 tisíc a příběhy vymýšlí 15 textařů.

ctyrlistekstary

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Rumcajs

    Já si jasně vzpomínám ještě na jedny kreslené zvířecí kamarády. Byl to kocour Vavřinec a jeho přátelé, jako malý kluk jsem je velice miloval. A shodou okolností byli taky čtyři. Kocour Vavřinec, prasátko Mojmír, kozlík Spytihněv a čubička Otylka. Autorkou postaviček byla Věra Faltová, autoři textů byli Zdeněk Karel Slabý a Dagmar Lhotová. Pamatuji se, jak jsem tyhle postavičky už v předškolním věku miloval (tenkrát mi texty předčítala babička), ale tak masových nákladů a rozšíření jako Čtyřlístek kocour Vavřinec nedosáhl. Asi to bylo tím, že vycházely tyto příběhy jen knižně a asi taky tím, že kocour Vavřinec byl určen už pro děti od tří let, tedy daleko mladší věkovou kategorii než jaké byl určen Čtyřlístek. Pak ale jako dítě školou povinné jsem přímo hltal Čtyřlístek. Bezvadné kresby Františka Němečka a bezvadné texty Ljuby Štíplové. I jako student gymnázia jsem se doma do těchto sešitů rád podíval a i dnes se k nim vracím (na půdě mám zabalených 11 kompletních ročníků. Čtyřlístek se jeho duchovnímu tvůrci, Jaroslavu Němečkovi, opravdu povedl.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: