Nezávislí novináři byli ze Svátu vyhnáni

vojacipakistanmaliNejvětší humanitární katastrofa v dějinách Pakistánu se v těchto dnech odehrává na severozápadu této země. Na útěku z údolí Svát, které je ovládáno hnutím Tálibán, je více než milion lidí. Přidaly se k nim i všechna světová a pakistánská nezávislá média, jimž bylo vyhrožováno. O současném stavu v této oblasti tak nemá kdo nezávisle informovat. Sdělil to web iHned.cz.

Jediným zdrojem informací jsou výpovědi uprchlíků. „Přicházejí příběhy o tom, jak lidé prchají, kolik jich je, ale je dost nemožné ta čísla ověřit,“ řekla Samína Ahmedová, ředitelka pákistánské pobočky Mezinárodní krizové skupiny. „V zóně bojů, tedy ve Svátu, nejsou žádná nezávislá média,“ dodává. Sama musela před Tálibánem uprchnout, ještě před ofenzívou pakistánské armády, protože ji hrozil trest smrti za „kolaboraci se Západem“.

„Nesmíme se odvážit kritizovat brutality Tálibánu ani v sms-zprávách,“ říká Saíd Rehmán, novinář nejmenovaného deníku, který se musel ze Svátu přestěhovat do bezpečnějšího Islámábádu.
Dříve ve Svátu fungovala kabelová televize, tu ale Tálibán nařídil vypnout poté, co ji označil za „zbraň bezvěrců, špinící mysl věřících“. Mobilní telefony většiny lidí se vybily, a kvůli nedostatku elektřiny jsou mimo provoz.
I pákistánská armáda je ale proti tomu, aby nezávislí novináři její ofenzívu ve Svátu pokrývali a zabraňuje jim ve vstupu do zóny bojů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .