Literární noviny jsou v totálním rozkladu

literarkyVěhlasné Literární noviny v minulých dnech změnily majitele. Novým majitelem se stala společnost Litmedia ztělesněná Miroslavem Pavlem. Ten je zároveň předsedou představenstva vydavatelství Vltava – Labe – Press, které vydává regionální Deníky.

Novým šéfredaktorem „Literárek“ se stal Zbyněk Fiala, a jak to tak vypadá, zanedlouho zůstane v Literárních novinách jediný. Z pražské a brněnské redakce odchází celkem patnáct lidí, přičemž v Brně nezůstává vůbec nikdo. „Zůstává jen pět lidí v Praze. Vadí nám tři věci. Že šéfredaktor Zbyněk Fiala nepředložil žádnou koncepci listu. Dále komunikační problémy mezi námi a Fialou. A hlavně fakt, že Miroslav Pavel, Zbyněk Fiala a Aleš Bluma pracovali v minulosti se státní bezpečností. Bluma  dokonce opakovaně donášel na duchovního otce Literárních novin Jaroslava Šabatu,“ uvedl pražský redaktor Literárních novin Patrik Eichler s tím, že na jeho tvrzení existují veřejně přístupné důkazy.

Miroslav Pavel se brání, že výtky, které teď redaktoři uplatňují, na společné schůzce nezazněly. „I když atmosféra byla napjatá, nezdála se mi být nepřátelská. Vysvětlil jsem své záměry a dohodli jsme se, že se sejdeme ještě jednou. Demonstrativní tiskové prohlášení mne překvapilo. Jsem pevně rozhodnutý svůj podnikatelský záměr uskutečnit,“ uvedl Pavel.

Literární noviny jsou často srdeční záležitostí intelektuální elity Česka. Ta se k současnému stavu samozřejmě vyjadřuje. Lakonicky a možná poněkud drsně se vyjádřil i spisovatel Ludvík Vaculík: „Literárním novinám se konečně dostalo svobody na protest zaniknout.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .