Brusel je na „náhubkový zákon“ krátký

euvlajkamalaEvropská komise ani Rada Evropské unie, které nyní předsedá Česká republika, nemohou podniknout žádné kroky proti takzvanému českému náhubkovému zákonu. Informovala o tom ČTK.

Vyplývá to z odpovědi českého předsednictví a Evropské komise na interpelaci europoslance Alexandera Alvara, který se na unijní instituce obrátil kvůli tomuto zákonu zpřísňujícímu v ČR zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení včetně publikování policejních odposlechů. ČTK má odpověď k dispozici a je v ní uvedeno, že tento zákon je vnitřní záležitostí České republiky a EU k němu nemůže zaujmout stanovisko. Její názor však je, že svoboda názoru patří mezi elementární práva občanů EU a každý stát, který ji porušuje by měl své kroky vysvětlit před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku. Ani Evropská komise nemůže podle jí stanovených kompetencí vyšetřovat toto údajné porušení základních práv, pokud se to netýká porušení předpisů platných v celé sedmadvacítce.

Na takzvaný náhubkový zákon podala v Česku ústavní stížnost skupina 34 senátorů. Návrh podepsal dvojnásobný počet senátorů, než je pro podání k českému ústavnímu soudu třeba.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .