Vysílání Rádia Česko na frekvencích BBC by se mělo rozšířit až na 12 hodin denně

bbc_world_serviceSmlouva mezi Českým rozhlasem a tuzemskou pobočkou BBC World Service, která umožňuje veřejnoprávnímu Rádiu Česko vysílat na frekvencích BBC končí k 30. červnu. Nyní obě strany jednají o nové smlouvě, která by měla rozšířit vysílací prostor až na dvanáct hodin denně.

ČRo Rádio Česko využívá frekvence BBC k šíření svého programu na FM vysílačích. V současné době vysílá na této síti šest hodin denně. Od července by se ale mohl prostor rozšířit až na 12 hodin v časech od 7.00 do 19.00. Rádio Česko by tak vykrylo časově nejatraktivnější prostor ve vysílání české pobočky BBC a fakticky by si tak přes den adoptovalo její frekvence. Původní anglické vysílání by se tak objevovalo jen ve večerních a nočních hodinách.

Původně měla spolupráce Českého rozhlasu a BBC skončit dnem vypršení licence. Česká pobočka BBC ale překvapivě požádala o transformační licenci, která jí umožňuje vysílat až do roku 2025. Tímto krokem ovlivnila i podobu českého rozhlasového trhu v následujících letech. Nyní může na frekvencích BBC i nadále participovat Český rozhlas. V případě, pokud by BBC české frekvence zanechala (což bylo původně v plánu), jejich nový držitel by vzešel ze standardního licenčního řízení za možné účasti všech relevantních subjektů ze soukromé sféry. Šance Českého rozhlasu získat tyto frekvence pro svůj program by tak byla minimální.

BBC se stáhla z českého trhu před několika lety, kdy opustila i další trhy v zemích střední a východní Evropy. Zavřela českou pobočku a na zdejších frekvencích vysílala pouze původní pořady přebírané z Londýna. Spolupráce s Českým rozhlasem umožnila návrat publicistických pořadů v češtině a zachování původní vysílací licence BBC v České republice.

Autor článku:

Komentáře (5)

  1. Ivo Rottenberg

    Konečně dobrá zpráva. Doufám, že se to uskuteční. Radio Česko by neulížilo renomé BBC a posluchač by měl solidní zpravodajskou stanici na vékávkách s poměrně slušným pokrytím.

    1. Jose

      Pozitivní je na tom hlavně to, že se velice zásadně mění a upravuje koncepce reformy ČRo. Dle dokumentů zveřejněných na serveru DZ. Se mění následující. Původně měl nový okru ČTYŘKA složený z původních stanic Radio Česko a Český rozhlas šest, tj. ona vysněšná stanice mluveného slova, vysílat na čtvrtém okruhu FM, který dosud mají regionální stanice. A vysílání na SV mělo být vypnuté. Toto se mění následovně. Nová ČTYŘKA bude vysílat 12 po vysílačím BBC a patrně též 12 hodin po SV / noční hodiny je SV vypnuté /. A po čtvrtém okruhu FM má začít vysílat nová stanice pro mladé a to se startem 1.1.2014. Tak to je zásadní přelom a konečně dostali v ČRo rozum. Tedy jednak nevypínají SV, což bylo hodně kritizováno. Jedna na mluvené slovo použijí velice správně SV a niko-li FM, což bylo také hojně kritizováno. A jednak dají stanici pro mladé na FM, kam odjakživa patří. Plus stanice mluveného slova ĆTYŘKA bude na vysílačích BBC také na FM. Takže touto změnou velice dobře a elegantně vyřeší minimálně tak pět problémových věcí. Takže toto bych snad i označil za nápad roku nebo událost roku, nebo-li něco tak chytrého je ještě nenapadlo. Takže opravdu přínos. Jen si rýpnu. Osobně se domnívám, že důvodem pro tuto změnu v reformě nebyla ani situace BBC, které se chtělo stáhnout z ČR ani to, že by v ČRo byli tak přístupní opravněné kritice. Jako spíše to, že nejspíše neprošla modernizace hudby na Radiožurnálu. Tedy zdá se, že Radiožurnál dál z§stane kovaný a neposlouchatelný. A tím pádem musí na FM něco solidního tj. stanice pro mladé, která tam ovšem patří a má být. Ovšem samozřejmě. Pokud byl boj o radiožurnál s kovanými prohrán. Je otázkou jaký bude výsledek boje ještě s kovanějšími. Tj. regiony. A samozřejmě uvolnění čtvrtého okruhu FM je závislé na nich. Nic méně dobrá. Jistý pozinitivní krok byl bezesporu učiněn.

    2. Jose

      A ještě něco. V případě ČTYŘKY nemá jít o zpravodajskou stanici, cituji:

      ,,Nový program by měl nabízet diskuse, komentáře, publicistiku, investigativní reportáže, ale i satiru a náročnější tvorbu. Duhan ale odmítnul tezi, že by mělo jít o další zpravodajský okruh, který by se zaměřením kryl s Radiožurnálem.“

  2. Barka

    Ještě by měli překopat RŽ. Zlepšit a zobjektivnit zpravodajství a úplně zrušit
    hudbu. Ta na zpravodajský kanál rozhodně nepatří. Snad jen výplní do časového
    znamení. S hrůzou sleduji, co udělají s Brnem a Olomoucí.

    1. Jose

      K obdobnému názoru se dopracovávám taky… V podstatě RŽ je v této chvili kočkopes… A ať tam dají hudbu jakoukoli, vždy to někomu poleze na nervy…Proto také asi na západě je standardem mít zpravodajské stanice bez hudby aby to prostě někoho zbytečně neštvalo a neodmítal to k vůli tomu poslouchat a o někoho se zbytečně neokrádali a byl ochoten si to pustit každý k vůli zprávám a nikoholi nepustit k vůli takové nebo makové hudbě, která konkrétně jemu, hrubě nesedí… Takže opravdu by to bylo nejrozumnější řešení… Tedy začít postupně RŽ odebírat hudbu až mu jí odebrat zcela a pak už by si nikdo nemohl na ně ztěžovat, že tam odporně hrajou…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .