Srpnové novinky na vysílačích českých rádií

radiotv22Srpnové zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání přineslo řadu změn v kmitočtech našich rádií. Nové dokrývače získala rádia Rubi a Most, zásadní přesuny frekvencí byly odsouhlaseny u rádií Hey a Hity. Rada dále odsouhlasila odeslání žádostí o koordinaci kmitočtů rádiím Černá Hora, North Music nebo Zlatá Praha.

Rubi a Most mají získaly dokrývače

Uničovské Radio Rubi, které pokrývá kromě střední Moravy také okresy Šumperk a Bruntál, získalo dokrývač Přerov – silo 95.4 MHz/100W. Na této kótě se stejným vyzářeným výkonem setkává s konkurenčními rádií Haná a Hity. Zcela nový kmitočet získává také Radio Most. Frekvence Louny – Červený Vrch 96.8 MHz/200W je o to cennější, že v tomto okrese dosud žádné severočeské rádio vysílač neprovozuje.

Rockové Radio Hey na Dobroslavice

RRTV také schválila několik přesunů dříve zkoordinovaných kmitočtů. Rockové Radio Hey získalo povolení k přesunu svého hlavního mitočtu 94.7 MHz/1kW z kóty Slezská Ostrava na lokalitu Ostrava – Dobroslavice, odkud vysílalo dosud pouze sesterské Radio Čas. Tamější desetiprvkový anténní systém tedy získal druhého nájemníka.

Přesun kimotčtu povolila RRTV také olomouckému Radiu Hity. Kmitočet 102.8 MHz/300W, který mu Rada nečekaně přidělila ve chvíli, kdy toto město pokrývalo vysílačem 96.0 MHz/500W, byl překoordinován s třetinovým výkonem na kótu Prostějov – silo. Snížený výkon bude užívat také Černá Hora v Liberci. Přesun z Teplárny na Černý Vrch doprovází snížení výkonu z 200 na 50W.

Desetinásobný výkon Zlaté Prahy?

Další kmitočtová řízení jsou zatím na půl cesty – RRTV je přerušila a odeslala požadavky na koordinaci na ČTÚ. V první řade jde o žádost Zlaté Prahy o zvýšení výkonu jejího hlavního vysílače Praha – Ládví z 1kW na 10kW. Pokud bude tato žádost schválena, získá Zlatá Praha nejsilnější vysílač v regionu hlavního města.

Na Český telekomunikační úřad byly odeslány také žádosti dalších rádií. Radio Beat si vyhlédlo dokrývač Kutná Hora – Kaňk 107.5 MHz/200W, North Music má zájem o kmitočet Most – Špičák 92.0 MHz/200W a Proglas by rád zvýšil výkon svého vysílače Nové Hrady 107.5 MHz z 500W na čtyřnásobek.¨

Rada vyhradila několik kmitočtů i Českému rozhlasu. Jedná se o frekvence Nové Hrady 102.2 MHz/1kW a Svitavy – Kamenná Horka 102.4 MHz/1kW. Na žádost ČRo byl také schválen přesun kmitočtu Příbram 102.2 MHz/400W z kóty Orlov na Kozičín a kilowattový vysílač Liberec – Proseč byl posunut z frekvence 102.2 MHz na 102.3 MHz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .