Regionální studia ČRo opouštějí středovlnné vysílání

radiotv22Po odchodu ČRo 6 z vysílače Mělník/Chloumek 1233 kHz v dubnu letošního roku je na světě další rána pro střední vlny. ČRo Hradec Králové, ČRo Ostrava a ČRo České Budějovice totiž oznámily že z úsporných důvodů odcházejí ze středních vln. Tento úmysl vzala na vědomí na svém posledním zasedání Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, takže zrušení středovlnných vysílačů již nic nebrání.

ČRo Hradec Králové zastavuje provoz vysílače Broumov – Rožmitál 558 kHz/1 kW. Na naši otázku, proč stanice odchází ze středních vln, reagovalo její vedení takto. „Skutečně k 31.10. 2003 opouštíme AM vysílač Rožmitál u Broumova. Máte pravdu, že uvedený vysílač ‚je slyšet relativně dobře po téměř celém Hradeckém kraji‘, ale naše stanice má velmi dobré pokrytí celého Královéhradeckého kraje signálem 90,5 FM z vysílače na Černé hoře a vzhledem k tomu, že se snažíme co nejefektivněji hospodařit s penězi koncesionářů, končíme s vysíláním na středních vlnách, které je několikanásobně dražší než vysílání v pásmu VKV,“ vysvětluje ředitel ČRo Hradec Králové Jiří Kánský a dodává: „Věřte, že to nebylo lehké rozhodování, ale projel jsem s našimi techniky poctivě všechna místa, u kterých jsem měl pochybnost o pokrytí signálem v pásmu velmi krátkých vln a měřením jsme zjistili kvalitní pokrytí výše zmíněnou frekvencí 90,5 FM i v lokalitách na Broumovsku, kvůli kterým jsme ještě vysílali na středních vlnách.“

Stejnou otázku jsme položlili také v ostravském studiu ČRo, které se rozhodlo ukončit vysílání na frekvenci Ostrava – Svinov 846 kHz/2 kW. „Je to škoda, ale nedá se nic dělat. Vedou nás k tomuto kroku finanční důvody. Provoz AM vysílačů je nákladnější než FM. Hledáme úspory kde se dá, zdroj financování ČRo, tj. koncesní poplatky, je dán zákonem. Koncesní poplatek nebyl upraven od roku 1997, jistě uznáte kolikrát se zvedly ceny všeho. Aby ČRo mohl plnit zákonem dané povinnosti veřejné služby, musí se uchýlit i k tomuto ‚nekoncepčnímu‘ kroku. Všichni v ČRo doufáme, že naše politická reprezentace schválí v brzké době novelu zákona o koncesích, aby úsporná opatření nemusela být ještě drastičtější. Souhlasím s Vámi, že je to škoda, uvidíme co přinese digitalizace. Eter je pln VKV, není tam již mnoho místa pro další vysílače, v digitálním vysílání v AM pásmu je budoucnost,“ doufá vedoucí OPE ČRo Ostrava Aleš Dlouhý.

Ke stejnému kroku přistupují také v ČRo České Budějovice, kde také k 31. říjnu odchází z lokality Lipno – Bližná 558 kHz/1 kW. Již v červnu ohlásilo Country Radio vypnutí svého vysílače Brno 1584 kHz/1 kW. „Neuspěli jsme v boji o FM frekvenci a tím se dostáváme do nekonkurenceschopné pozice proti ostatním rádiím, která se blíží našemu formátu. Původně sympatické množství posluchačů tak vzalo velice rychle za své. Druhým důvodem jsou pak finance. V této podobě je to velice drahá záležitost,“ vysvětlil tehdy důvody tohoto kroku ředitel stanice Jan Zilvar.

Kromě Country Radia, které i nadále provozuje středovlnný vysílač ve středních Čechách, tak jedinou regionální stanicí, která zatím na středních vlnách zůstane, je ČRo Plzeň v okolí Tachova na 558 kHz. Jak nám prozradil ovšem technický náměstek Jan Ticháček, pokud Plzeňské studio ČRo uspěje se svým plánem na VKV dokrývač v Tachově, stejný osud asi čeká i vysílač Právo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .