Radiu Apollo byl ukraden vysílač

radiotv22K neobvyklému incidentu došlo minulý čtvrtek ve Valašském Meziříčí. Dosud neznámí lupiči řádili v budově vysílače Strážka a odcizením několika přístrojů vyřadili vysílání Radia Apollo na všech čtyřech kmitočtech a ČRo 2 – Praha na kmitočtu 89.9 MHz.

Podrobně nám celý incident popsala Dagmar Konečná z Radia Apollo. „Vysílání Radia Apollo bylo přerušeno ve čtvrtek 6. září krátce po 21. hodině. Zjistili jsme, že technický problém je v objektu našeho vysílače ve Valašském Meziříčí, ze kterého je vysílání dále předáváno na ostatní tři vysílače Radia Apollo.

Na místě bylo zjištěno, že do prostor objektu (který byl zabezpečen a elektronicky střežen) někdo násilně vniknul a poškodil vstupní dveře. Zevnitř objektu pak odcizil přijímač trasy Radia Apollo a přijímač satelitního vysílání Českého rozhlasu, který se v našem objektu rovněž nachází. Tím zcela přerušil vysílání Radia Apollo na všech čtyřech kmitočtech a vysílání ČRo 2 Praha na kmitočtu 89,9 MHz. Z hlediska trestně-právního nyní incident řeší Policie ČR. Celková vzniklá škoda je téměř 300.000,- Kč.“

Vysílání Radia Apollo bylo v plné kvalitě zprovozněno v pátek 7. září v 16:45, tedy za necelých dvacet hodin. Vzhledem k tomu, že z Valašského Meziříčí do Prahy pro novým příjmač je to téměř 400 kilometrů, jde o úctyhodný výkon. Český Rozhlas svůj nový satelitní příjmač instaloval přibližně ve stejné době.

Už pár hodin po vykradení vysílače ovšem na Apollu zahájili kuriozním způsobem alespoň omezené vysílání. Když nemohli dopravit signál na vysílač vzdušnou trasou, dopravovali jej tam autem. „Ve studiu jsme ‚vysílali‘ kompletní program s několikahodinovým předstihem, a to na záznam, který jsme pak dopravovali přímo na vysílač. Tím jsme obešli přenos signálu po trase k vysílači. Prakticky to znamenalo, že např. ranní vysílací blok mezi 5. a 9. hodinou jsme začali předtáčet už po půlnoci,“ vysvětluje Konečná.

Na závěr se přímo vnucuje otázka, jaký mohl mít pachatel ke krádeži motiv. Ukrást příjmač přenosové trasy není jako ukrást někomu peněženku. Prodat takový přístroj není jednoduchá věc a pokud neprovozujete rozhlasové vysílání, můžete si ho dát leda do vitrínky. Jak vyplývá z tiskové zprávy Radia Apollo „podle způsobu krádeže a odcizených zařízení se jednalo pravděpodobně o cílenou akci, kterou musel provést odborník.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .