Radio Impuls požádalo o osm nových dokrývačů

Radio Impuls má v plánu zkvalitnit své pokrytí v osmi lokalitách České republiky. Přestože jde o oficiálně celoplošnou stanici, v řadě míst je příjem jejího signálu více než problematický. Podle teoretických propočtů RRTV má možnost toto rádio naladit 7,68 milionů obyvatel republiky.

„19. dubna 2004 požádali o osm STP. Šest z nich bylo podle výpočetního systému Rady v pořádku, Aš 99,1 MHz po úpravě vyzařovacího diagramu a ERP na 100 W taky, ale STP Cheb 92,2 MHz/200 W by rušil Rádio Egrensis, STP
Mariánské Lázně – Dyleň 92,5 MHz/5 kW, v Chebu a okolí. Rada to vše 1. června 2004 pustila ČTÚ a ten oznámil 25. června 2004, že Cheb tedy ne, ostatní dal do mezinárodní koordinace – zatím bez ohlasu,“
objasnil současnou situaci mluvčí RRTV Pavel Barák.

Vedle Aše a Chebu se jedná ještě o kmitočty Beroun 101.5 MHz/200W, Benešov 103.5 MHz/200W, Příbram 96.4 MHz/200W, Karlovy Vary 93.0 MHz/200W, Sokolov 96.5 MHz/200W a Děčín 102.7 MHz/200 W.

„Tyto lokality se na území Čech ukázaly jako nejproblematičtější na základě měření které jsme si nechali vypracovat. A co se týče otázky proč chceme zlepšit pokrytí? Odpověd je jednoduchá, jsme celoplošná stanice a z hlediska programového i komerčního je lepší pokrytí než doposud opravdu důležité. Podívám-li se na program, tak jednou z našich celodenních programových dominant je dopravní zpravodajství a pochopitelně není zrovna ideální ztratí-li se řidiči v prostředku rubriky signál,“ vysvětluje generální ředitel Radia Impuls Jiří Hrabák důvody, které vedly k výběru zvolených lokalit.

Dále se vyjadřuje k tomu, jaké důvody celoplošná rádia vedou k hledání nových volných kmitočtů. „Komerční důvody jsou velmi jednoduché, jednak klient, který si u nás zadal reklamu s vědomím, že si ji zadává na celoplošném rádiu, právem očekává „celoplošné pokrytí“ a jednak samozřejmě nové vysílače mohou v dlouhodobém horizontu být přínosem ve výsledcíh poslechovosti, prostě zvýšíme „dosažitelné“ posluchače. Nakonec i z článku na RadioTV, kde jsou pro pokrytí používaná čísla RRTV, je zřejmé,že do ideálního pokrytí máme opravdu daleko.

Musíme si přitom uvědomit, že pokrytí všech stanic na rozhlasovém trhu se přitom každým novým vysílačem určitým způsobem může zkomplikovat. Radia jako je Frekvence 1 nebo Impuls tak v současnosti pokrývají menší území než tomu bylo třeba před 5 lety, respektive na řadě míst, kde dříve neměli poslcuhači problém radio naladit, dnes problém se signálem není ničím vyjímečným.“

Vyplatí se stavět dokrývače v tak malých lokalitách jako Aš nebo Sokolov? Za jak dlouho po případném schválení RRTV zahájíte na nových kmitočtech vysílání?

Spuštění vysílačů se z výše uvedených důvodů vyplatí i na na tak malých územích jako je Aš nebo Sokolov, nakonec vysílá tam jak ČRo tak regionální radia. Všechny vysílače budou zprovozněny nejdéle do šesti měsíců od schválení.

Kterou mutaci Impulsu budete na jednotlivých vysílačích provozovat? Jaké je v současnosti souhrnné pokrytí Impulsu a jaké bude po spuštění nových vysílačů?

Na každém vysílači bude odpojení dle regionu, ve kterém se nachází. Stejným způsobem je realizována i stávající síť vysílačů RI.

Přesné procentuelní pokrytí je problematické vyčíslit a hodnoty, které jste na Radio TV zveřejnili, jsou skutečně jen teoretické. Myslím, že skutečnost je u všech stanic jiná, u některých dokonce velmi rozdílná od vámi uvedených hodnot.

A na kolik příjde pořízení nových vysílačů?

Náklady na jeden bod ve statisících, méně než půl milionu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: