Privátní celoplošky testují digitální vysílání T-DAB

radiotv221Při příležitosti konání výroční světové konference organizace World DAB Forum na pražském Žofíně zahájily České radiokomunikace testovací provoz technologie digitálního rozhlasového vysílání DAB v oblasti Prahy a středních Čech. Ve vysílaném paketu je nyní možné naladit tři nejposlouchanější komerční rádia v ČR – Frekvenci 1, Impuls a Evropu 2 –, která dohromady oslovují více než 2,2 milionu posluchačů.

„V poslední době se velmi často hovoří o pozemním digitálním televizním vysílání, ale trochu se pozapomíná na digitální rozhlas,“ vysvětluje Michel Fleischmann, prezident rádií Frekvence 1 a Evropa 2. „V ČR máme za sebou přechod na digitální technologii už v oblasti mobilních telefonů, televize je nyní v procesu rozhodování, a tak se domnívám, že brzy přijde na řadu rozhlas. Proto i tímto krokem chceme nejširší veřejnosti ukázat, že my, vysílatelé, jsme na tuto technologickou inovaci připraveni a jsme schopni posluchačům nabídnout vyšší kvalitu vysílání a více informací než doposud.“

„Myslím, že dnes už nestojí otázka zda digitalizace, ale kdy digitalizace přenosu signálu proběhne a jakými technologickými prostředky. Je jisté, že rychlost, kterou se vyvíjí komunikační technologie, může přinést nejen do rozhlasového, ale celého mediálního trhu vůbec výrazné změny. Impuls chce být na tyto změny připraven, a právě i proto jsme přivítali možnost spolupráce s Českými radiokomunikacemi. Na rádio se při politických „digitálních“ diskuzích trochu zapomínalo a přitom možnost doplnit signál podrobnějšími informacemi – například pro řidiče na cestách, pro posluchače cestující na dovolenou či na služební cestu apod. – dodá rádiovému vysílání na atraktivnosti a určitě i přidá hodnotu v konkurenci s ostatními médii,“ říká Jiří Hrabák, generální ředitel Radia Impuls.

„Vzhledem k tomu, že již několik rozhlasových programů vysíláme v rámci řádného digitálního vysílání ve formátu DVB-T, považujeme zahájení testu T-DAB za další významný krok,“ prohlásil Ing. Miroslav Čuřín, ředitel společnosti České radiokomunikace – JTR Management (ČRa). „Vždy se snažíme být v digitálním vysílání o krok napřed a toto testovací vysílání opět ukazuje, že několik let digitálních experimentů ČRa nebylo ztrátou času a naše vysílací technologie je srovnatelná se světovými standardy,“ dodal Ing. Čuřín.

„České radiokomunikace obdržely od Českého telekomunikačního úřadu „krátkodobé individuální oprávnění“ k využívání rádiového kmitočtu pro vysílání T-DAB na dobu jednoho měsíce,“ uvedl Ing. Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. „Zahájili jsme tedy vysílání z vysílače Praha-město v pásmu L a v nejbližších dnech či dokonce hodinách zahájíme vysílání v pásmu III na kanálu 12D z lokality Praha-Strahov,“ upřesnil Ing. Roztočil.

Pro poslech DAB rozhlasu je třeba použít speciální digitální rozhlasové přístroje, jejichž výhodou je především kvalita zvuku blížící se CD, snadný výběr z dostupných stanic a možnost příjmu velkého objemu doplňkových informací. V současné době lze po celém světě naladit více než 800 různých rozhlasových stanic vysílajících ve formátu DAB, které může poslouchat na 475 milionů lidí. Digitální rozhlasové přijímače jsou na trhu od roku 1998 a nyní je k dispozici na 200 různých přístrojů

Richard Klatovský

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,