Pražská rádia zlepšují své pokrytí

radiotv22Pražský éter stále houstne a tak není nijak překvapivé, že se tradiční stanice brání konkurenci nových stanic zlepšováním dosahu svých vysílačů. Naposledy k tomuto kroku přistoupilo Country Radio, když zvýšilo výkon svého hlavního vysílače na dvojnásobek.

Country Radio opustilo Žižkov

Country Radio bylo dlouhou dobu poslední soukromou regionální stanicí, která vysílala z vysílače Českých Radiokomunikací na Žižkově. Na svém posledním prázdninovém zasedání ovšem Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila jeho žádost o zvýšení výkonu z 1.6kW na 5kW a změnu stanoviště ze Žižkova na budovu Strojimportu v Praze – Želivského.

Vysílač byl nedávno přestěhován a Country Radio dnes vysílá vyšším výkonem z nového šestiprvkového anténního systému s vertikální polarizací směrem na severozápad. Posluchači v okolí Prahy zaznamenali po přesunu vysílače výrazné zlepšení příjmu. „Country Radio docela zesílilo, z budovy Strojimportu se zdá mnohem lepší pokrytí v bližším okolí, do dálky to bude horší kvůli nadm. výšce a výšce antény nad zemí. Country se zařadilo k některým pražským rádiím, jako Fajn Radio nebo City, které
hrají mnohem silněji, než by se čekalo,“
napsal v jeden člen Československého DX clubu, který žije nedaleko Prahy.

Posílil také Český rozhlas

Dlouholeté problémy s rušením svého porgramu ČRo 2 v Praze vyřešil také Český rozhlas. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila přeladění vysílače Praha – Žižkov z 91.3 na 91.2 MHz a zároveň zvýšení výkonu z 500W na 2.8kW. „Příjem je celkově lepší, ubylo poměrně silné rušení od vysílače Plzeň – Krašov 91,4 MHz, který je v Praze slyšet poměrně dobře (kvalitní mono a na některých místech i lepší). Zejména v částech Prahy přilehlých na Z a JZ byl signál z Petřína silně rušen právě Krašovem,“ píše na svých stránkách člen DX clubu Pavel Slezák.

Výkon zvyšoval Expres, Fajn Radio i Radio 1

Výše zmiňované změny jsou vyvrcholením snahy většiny pražských broadcasterů vysílat co nejvyšším výkonem. Po rádiích City, Beat a Classic, která mají výkon 5kW povolen už dlouhá léta, se v loňském roce do této „elitní skupiny“ zařadilo Radio 1 a v červenci Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila žádosti o zvýšení výkonu z 1kW na 5kW v případě Fajn Radia a Expres Radia.

Tím ovšem výčet kmitočtových změn v pražském éteru nekončí. Lepší pokrytí chtějí mít totiž samozřejmě i rádia, která zahájila vysílání teprve nedávno. Na svém červencovém zasedání Rada pro RTV schválila žádost Radia Twist o změnu frekvence z 96.1 na 96.2 MHz a zároveň zvýšení jejího výkonu z 500W na 1kW. O zkvalitnění svého pokrytí usiluje také Radio Hey Praha, které RRTV požádalo o změnu výkonu z 500W na 2kW.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .