Mrtvé kmitočty… co s nimi?

radiotv22Česká Republika je malá země, ale má spoustu rádií. Spousta rádií potřebuje ještě větší spoustu kmitočtů a tady vzniká problém. Pásmo CCIR (87.5 – 108.0) je už beznadějně přeplněno, takže o každou nově zkoordinovanou frekvenci se strhne velký boj… vždyť jen o ostravský dokrývač požádalo 8 stanic a o chomutovský dokonce 12 stanic.

Některá rádia svůj přidělený dokrývač rozjedou během několika málo týdnů, ale u jiných se to vleče i několik let a kmitočty zůstávají zbytečně mrtvé. Důvody mohou být různé. Někdy se vyskytnou technické problémy, jindy nemá rádio dost peněz a bohužel se taky stává, že rádio kmitočet užívat nechce a blokuje ho kvůli konkurenci.
Platný zákon o rozhlasovém vysílání neobsahuje žádnou definici celoplošnosti ani kmitočtových přídělu, ať už „mateřských“ ci dokrývacích a neuvádí výslovně možnost (právo) Rady odejmout nekonzumované kmitočty, je-li jich v jedné licenci více. Návrh zákona o vysílání, který je teď ve sněmovne, už na některé z těchto věcí výslovně pamatuje.
V reakci na tuto situaci požaduje nově Úřad v žádostech o takové kmitočty, aby žadatel uvedl předpokládaný termín zprovoznění. Problémem zůstává, že takový požadavek je pro RRTV momentálně těžko vymahatelný. Jedním z mála rizik pro takové provozovatele je riziko, že už další dokrývač nedostane.
Je tedy pravděpodobné, že se situace v nejbližší době nijak výrazně nezmění a posluchači lačnící po nových rádiích si budou muset ještě nějakou dobu počkat. Jak dlouho? Na to jsme se zeptali provozovatelů rádií, které některé ze svých přidělených kmitočtů nepoužívají (nebo jak se odoborně říká „nekonzumují“).

Radio Impuls

Radio Impuls v současné době nevyužívá 4 kmitočty, které mu byly přiděleny. Jedná se o Valmez – Radhošť (100.5/10kW), Kašperské Hory – Javorník (98.4/5kW), Klatovy – Doubrava (94.0/10kW) a Zlín – Tlustá hora (102.3/10kW). Jak to vidí s jejich spuštěním, jsme se zeptali technického guru Radia Impuls, Romana Culka:
U vysílače Klatovy – Doubrava je spuštění otázkou několika málo dnů, právě probíhají poslední jednání s majitelem vysílacího zařízení. Vyzářený výkon bude asi 1-2 kW. U zlínského vysílače čekáme na vyjádření RRTV a ČTU, protože jsme frekvenci překoordinovali z kóty Zlín – Tlustá hora na Zlín – Příluky, na které vlastní vysílač RRM. Výkon bude 1 kW. Na dokončení koordinace čekáme také u vysílače Liberec – výkon 200W. Co se týče vysílače Radhošť, tak ten chcepe taky spustit a v současné době to řešíme.

Frekvence 1

Pouze jeden vysílač leží ladem v celoplošné síti Frekvence 1. Jedná se o Trutnov – Černá hora (98.4/20kW). Více k tomu generální ředitel RRM, Vít Voltěch:
Jediný vysílač, který momentálně Frekvence 1 nevyužívá, je vysílač Černá hora. Ten nevyužíváme proto, že jsme požádali o překoordinování na jinou kótu ve východních Čechách.

Radio Proglas

Také křesťanské Radio Proglas si pomalu ale jistě buduje celoplošnou síť, i když tomu výsledky poslechovosti moc neodpovídají. Stav vysílače Uherský Brod – město (105.7/200W) přibližuje Lubor Přikryl: Kmitočet 105.7 MHz budeme využívat v nejbližší době po vyřízení nutných povolení, nezávisí to bohužel na nás. Počítáme se zahájením vysílání během 1-2 měsíců.

Kiss 98fm

Pražský Kiss 98fm jen během loňského získal čtyři nové frekvence. Jedná se o Kutnou Horu – Kaňk (90.2/1kW), Poděbrady – město (91.1/100W), Liberec – Vratislavice (31.3/500W) a Tábor – Radimovice (101.8 – 1kW). Ani jedna z nich není dosud spušťena, i když posluchači na Kutnohorsku by se podle ředitele Kiss 98fm Martina Hrocha mohli brzy dočkat:
V Kutné Hoře budou vysílání zajišťovat České radiokomunikace ze společného anténního systému se Zlatou Prahou na lokalitě Kaňk. Termín zahájení vysílání je v půlce června. V Táboře budeme vysílat z vlastního vysílače na sklonku léta a tento termín se týká i Liberce, kde opět využijeme služeb ČRa.

Těmto rádiím děkujeme, že se k problému vyjádřily a uvedly i předpokládané termíny spuštění. Zbývají další čtyři rádia s jedním nepoužívaným vysílačem, která na naše mailové dotazy nereagovala. O těchto čtyřech frekvencích proto nemáme vůbec žádné informace…

  • AZ Radio: Vsetín – Škývarka (95.6/100W)
  • Radio Apollo: Olomouc – město (95.6/200W)
  • Radio Děčín: Varnsdorf – město (105.0/200W)
  • Radio Melody: Tábor – město (106.8/200W)
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: