Letošní novinky na vysílačích Českého rozhlasu

radiotv22Nejen soukromými stanicemi je živ český posluchač, značnou roli na rozhlasové scéně hraje i Český rozhlas. Kmitočtové novinky soukromých rádií přinášíme průběžně, letošní změny na vysílačích ČRo shrneme v tomto článku. Stanice Českého rozhlasu totiž v tomto roce rozšířily své pokrytí o řadu nových kmitočtů.

Naše veřejnoprávní médium má v posledních letech dvě priority – doladit celoplošné pokrytí stanice ČRo 2 – Praha a dobudovat síť regionálních studií. Většina následujících změn byla vyvolána jedním z těchto cílů.

ČRo 1 – Radiožurnál zaznamenal změnu na Příbramsku, kde se kmitočet 102.2 MHz přesunul z lokality Drahlín na Kozičín. Druhý program ČRo zlepšil své pokrytí ve dvou lokalitách. Olomoucko si polepšilo díky dokrývači Olomouc – Pohořany 107.2 MHz/500W, obyvatelé Písecka mohou od letošního roku ladit výkonný vysílač Písek – Jarník 98.9 MHz/1kW.

Kmitočtová síť kulturně zaměřené stanice ČRo 3 – Vltava nemá vyloženě slabá místa, ale přesto byla vylepšena o nový dokrývač. Město Karlovy Vary, jehož členitý povrch nepřeje vzdáleným silným vysílačům, je nově pokryto kmitočtem Karlovy Vary – sídliště 105.7 MHz/200W.

Nejvíce změn proběhlo na vysílačích regionálních studií Českého rozhlasu. Ostravské studio získalo v červnu dokrývač Opava – Chlebičov 102.6 MHz/500W a čerstvě přejmenovaný středočeský Region má nově k dispozici vysílač Mladá Boleslav – Doubek 100.3 MHz/500W.

ČRo Ústí nad Labem se přejmenoval na ČRo Sever a následně si vylepšil pokrytí Libereckého kraje. Vysílač Liberec – Prosek zásobující převážně oblast Jablonecka byl z důvodů rušení přesunut z frekvence 102.2 na 102.3 MHz a město Liberec má nově na starosti dokrývač Liberec – Vratislavice 91.3 MHz/500W, který Český rozhlas zdědil po Kiss rádiu.

Nejčerstvější jsou novinky na ČRo Hradec Králové, který na přelomu října a listopadu spustil hned dva nové kmitočty. Ve čtvrtek byl na frekvenci 95.3 MHz zprovozněn dokrývač pro město Hradec Králové z komínu ČKD a v těchto dnech by se měl poprvé na frekvenci 96.5 MHz ozvat vysílač Rychnov nad Kněžnou.

Podle Pavla Janoty z Českého rozhlasu se další změny připravují na prosinec tohoto roku. Polepší si ČRo Pardubice, který dosud pouze parazituje na frekvencích ČRo HK a kmitočtové změny čekají také stanici ČRo 2 – Praha.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .