Letní novinky v FM éteru

Léto se pomalu blíží ke svému konci, což nejsou dobré zprávy pro školáky, kterým již před třemi týdny skončili prázdniny. Pokud ale jde o mediální trh, podzimní období patří mezi nejzajímavější. I proto se mnozí broadcasteři připravovali na podzim novými frekvencemi a dokrývači, které spouštěli v průběhu léta. Poprvé vám na RadioTV přinášíme podrobný souhrn všeho, co se na FM kmitočtech v létě odehrálo. Nové kmitočty, vysílače, nové pokrytí zasáhlo mnohé posluchače a v nejbližší době se můžeme těšit i na spuštění některých nových rádií v FM. Které to jsou, se dočtete v dnešním a zítŕejším článku.

červen 2008

V prvních červnových dnech vyplavalo na povrh zemský rozhodnutí rady RRTV o licenčním řízení v Jihlavě,
kde se třináct subjektů pokoušelo získat licenci na rozhlasové vysílání s technickými parametry Jihlava – Hosov 590+15m – 101.1 MHz / 250W vertical (všesměrový diagram). ČTÚ vypočítal zásah na 56 tisíc obyvatel. Mírným favoritem byl koordinátor frekvence, provozovatel Radia Krokodýl, společnost NONSTOP s.r.o. Vítězem licence se nakonec stal projekt Radia Jihlava.

Rovné čtyři týdny po udělení plzeňské frekvence 97.5 MHz/100W, kterou si zkoordinovalo a posléze v licenčním řízení též obhájilo rockové Radio Beat, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila ve stejné lokalitě obdobnou frekvenci pražskému Fajn Radiu. Do vínku původem pražského broadcastera přidělené technické prostředky jsou – 97.1 MHz/180W, z lokality Plzeň – stadion Viktoria 302+70m. Dle databáze s možností navýšení až na 1kW. Polarizace antény je určena vertikální, vysílací diagram pak „typu N“ – tedy všesměrově, bez jakéhokoliv omezení. Fajn Radio spustilo vysílání na této frekvenci již v průběhu září.

V červnu byl též spuštěn jeden z vysílačů pražského Radia Beat, které se v posledním čase stává vysoce expanzivní raketou, jež se s poctivým rockovým formátem zvaným „classic rock“ úspěšně šíří českou kotlinou.
Tři za poslední měsíc rozvysílané vysílače nyní nově doplňuje Jablonec nad Nisou – město 520+25m, 94.5 MHz/100W vertical. Počet aktivních vysílačů Beatu se tak rozrostl na třináct. Zprovoznit teamu páně
Poláka zbývají ještě Karlovy Vary 106.8 MHz a Plzeň 97.5 MHz. Dobéřeme se tak číslu patnáct, což je moc hezké číslo pro původně pražský Beat. Skutečná kvalita by však myslím vysílací prostor v našich luzích a hájích dostati měla…červenec 2008

Jako první zpráva července byl blesk v podobě konce formátové nezávislosti dvou moravských rádií. Brněnské rockové AZ radio, tedy pověstné dva prstíčky zlínského RockMaxu, a též valašské Apollo, dítko to Simike Valigurové, se začaly připravovat na změnu formátu a obě stanice se v září staly součástí sítě Hitrádií. Pokud Apollo přidalo ke svému dosavadnímu názvu pouze přídomek „Hit“, z AZ radia vzniklo (28.8.) nové Hitradio Magic Brno.

Pokud se ve výpisech národních tabulek s přelomem roku objevila nová koordinace pro malou obec Orlík nad Vltavou, nedaleký Písek a dokonce Strakonice, bylo nanejvýš zřejmé, že minimálně jedna je primárně určena pro nový projekt pana Zocha – Radio Orlík. Nové „folk-popové“ radio vysílající v Pootaví získalo od RRTV do vínku minivysílače Orlík nad Vltavou – obec 94.5 MHz/100W a Písek – Hradiště – 99.4 MHz/100W (všesměrově bez omezení). Obé s polarizací vertikální.

Velkou radost mohou též projevit na Radiu Jih. To poté, kdy se jim s dokrývacím kmitočtem koordinovaným na Jižní svahy 346+20m (vysílací lokalita Radia Čas FM 103.7 MHz) o hodnotě 98.0 MHz/140W vertical podařilo „dobýt“ třiaosmdesátitisícový Zlín! V zásahu vysílače primárně i Otrokovice, Tlumačov, Napajedla … výtečný počin pro ředitelku Jihu Janu Svobodovou.

Středomoravské Fajn radio Hity první červencový týden rozvysílalo nový vysílač pro Vsetín a blízké okolí. Lokalitou šíření signálu je východně položený kopec Škyvárka (tedy vysílací lokalita Radia Zlín, Apolla a RockMaxu). Parametry vysílače jsou 100W vertical s blíže nespecifikovaným diagramem. Zásah nového vysílače navýšil potenciál Hitů o skoro 40 tisíc obyvatel.

Radiománie v mladičkém kraji Vysočina, Jihlavě nad řekou Jihlavou, nebere konce! Rada RRTV rozhodla – bude zde další licenční řízení! Na rádia velice chudou Jihlavu tak zaútočí v brzké době rovnou čtyři! nová rádia. Po květnovém přidělení frekvence 99.0 MHz/200W z příměstského Hosova 590+15m pražskému Fajn Radiu, po červnovém přidělení frekvence 101.1 MHz/250W novému projektu Krokodýla – Radio Jihlava,
s umístěním tamtéž. Jde do licenčního řízení další zbrusu nový vysílací prostředek: Jihlava – Rudný – 99.4 MHz/800W. Ano, o téměř kilowattu budou někdy v září-říjnu usilovat noví žadatelé o radio, o čemž Vám přineseme podrobnější informace. Vezmu-li v potaz. Současná pozice jediného místního soukromého broadcastera je téměř neotřesitelná. Přesto míním, čtyři nové projekty mají na to zdejší pokřivený trh do jisté míry narovnat, a značně dominatní pozici Radia Vysočina v Jihlavě rozmělnit.

Další letní novinky z července a srpna přineseme zítra. Podrobné novinky změny v FM éteru vám plánujeme přinášet pravidelně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: