Frekvence 1 a Evropa 2 vysílají digitálně

radiotv22Frekvence 1 a Evropa 2 se tento týden krátce po sobě zapojily do exprimentálního digitálního vysílání. Nejedná se ovšem o rozhlasový systém T-DAB, ale o televizní DVB-T, který dokáže šířit také rozhlasové vysílání.

Frekvence 1 se zapojila do zkušebního pozememského digitálního vysílání DVB-T v rámci experimentálního projektu ve spolupráci se společností České Radiokomunikace. V rámci zkušebního provozu budou testovány nové digitální technologie rádia, kvalita vysílaného signálu a funkčnost celého systému. „Majitelé set-top boxů v Praze si tedy mohou vyzkoušet veškeré výhody, které velmi kvalitní digitální příjem o bitovém toku 192kB/s přináší,“ říká Natalie Lišková z PR oddělení Frekvence 1.

Frekvence 1 se zapojila do zkušebního multiplexu Českých radiokomunikací, v Praze a středních Čechách ji tedy můžete naladit na 25. kanálu. Ve stejném multiplexu vysílají také všechny celoplošné televize, hudební TV Óčko a tři programy Českého rozhlasu. Jednofrekvenční síť ČRa je tvořena digitálními vysílači Praha-město (ERP 5 kW) a Praha-Cukrák (ERP 2,5 kW).

Dosah signálu zkušebního vysílání CDG„Moderní digitální technologie může prospět pouze připraveným. V nastávajícím období očekáváme velmi rychlý nástup digitálních pozemských technologií vysílání. Proto chceme sehrát v tomto směru v ČR vedoucí roli. Naše rádia
Frekvence 1 i Evropa 2 udělaly za poslední rok všechny potřebné kroky, včetně kompletní digitalizace svého vysílacího řetězce a digitální pozemské distribuce svého signálu k vysílacím stanovištím. Potřebujeme si to ověřit v
praxi, abychom se mohli aktivně zapojit do zprovoznění digitálního vysílání v České republice,“
říká provozní ředitel Frekvence 1 Miroslav Hrnko.

Ve čtvrtek Frekvenci 1 následovala také Evropa 2. Její program ovšem naladíte na 46. kanálu, kde experimentálně vysílá společnost Czech Digital Group. V tomto multiplexu vysílá kromě celoplošných televizí také TV Praha, ČRo 1, ČRo 2 a Radio Proglas. Kmitočtová síť CDG je tvořena Strahov (10kW), Ládví (5kW) a Zelený Pruh (4kW).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .