Expres Radio zlepšuje pokrytí ve vzduchu i na internetu

radiotv22Pražské Expres Radio v novém roce přináší dvě novinky, které výrazně zlepší možnosti jeho příjmu. Již od Nového roku je v provozu internetové vysílání v CD kvalitě a v pondělí bude spuštěn nový vysílač s pětinásobným výkonem.

Expres k BBC

Žádost Expres Radia o zvýšení výkonu vysílače Praha – Rošického stadion 90.3 MHz z 1 kW na 5 kW schválila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání už na svém červencovém zasedání. V dalších měsících ovšem vznikla nutnost přesunout vysílací systém o pár metrů dál a celé kolečko povolení a koordinací bylo třeba absolvovat znovu.

Pokrytí signálem, které není ideální ani v samotné Praze, se tedy zlepší od pondělí 5. ledna. „Celá akce vypukne v devět hodin ráno a během celého dne se mohou objevovat krátkodobé výpadky, za které se posluchačům předem omlouváme,“ říká Filip Žemlička z Expres Radia.

Frekvence 90.3 MHz bude nově šířena ze stejného místa a s podobnými parametry jako vysílač BBC, takže i pokrytí by mělo být podobné jako u BBC. Podle Žemličky by se měl zlepšit příjem v Praze na Černém Mostě a Jižním Městě, dále pak třeba v Benešově nebo Vlašimi. I nadále bude problematický příjem ve směru na Kolín a Poděbrady, kde se Expres navzájem ruší s Kiss FM.

Od Atlasu k ABradiu

Druhou zajímavou novinkou, která je v provozu už od 1. ledna, je internetové vysílání u nového providera v u nás dosud nevídané kvalitě. Expres Radio po dvou letech ukončilo smlouvu s firmou Atlas a přesunulo se ke konkurenční firmě ABradio.com.

Internetoví posluchači si mohou vybrat ze dvou streamů ve formátu Windows Media: slabšího 64kbps a silnějšího 128kbps. 128kbps je přitom kvalita blížící se CD a plně srovnatelná se zvukem standardního tuneru. Mezi českými terestrickými stanicemi jde o jednoznačně nejkvalitnější internetový stream, ostatní rádia používají maximálně 64kbps. Jako první ovšem zavedlo 128kbps stream už v loňském roce čistě internetové Radio Akropolis.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .