Digitální éra rozhlasu v USA nabírá na síle

hdradiologovelkeKdyž po několikaletém poslouchání stále stejných a odrhávajících songů okořeněných neúnavnou reklamou na rozhlasových stanicích v pásmu FM přišla zpráva o spuštění digitálního rozhlasu pod pracovním názvem HD radio, tak jsem zajásal. Věděl jsem , že se k existujícímu analogovému signálu přidá signál digitální a pomocí tzv. multicastingu se do té samé frekvence přidají další stanice téměř výhradně z produkce té, která na frekvenci působí.

Psal se rok 2005 a v tu dobu HD radio spouštělo svůj ostrý start. Ovšem za žalostného stavu. Na trhu byl jediný přijímač, který stál 500 dolarů, žádné informace a 21 stanic na celém území USA. Při jednoduché kalkulaci možného nárůstu rozhlasových stanic z jedné frekvence až na čtyřnásobek s vysokou kvalitou přenosu a s vírou, že HD radio nedopadne tak jako DAB, jsem věřil, že se příjem stanic na FM frekvencích nejen zkvalitní, ale i zmnohonásobí.

Příznivé zprávy na sebe nedaly dlouho čekat. Zájem rozhlasových stanic o tuto technologii začal být obrovský a během dalšího půlroku se jejich množství rozrostlo o 300 procent. Následovala lavina, která se nezadržitelně zrychlovala. K dnešnímu dni využívá technologii HD radio více jak 1 900 stanic a kolem tisíce multicast HD2/HD3. Neuvěřitelně se zvýšila nabídka přijímačů a to nejen do vozidel, ale i jako doplněk do HIGH-END sestavy, a nebo jako malé tranzistorové rádio k nedělnímu obědu. Svou sílu má HD radio především v tom, že nové stanice působí v tzv. modech HD2/HD3, což znamená, že HD1 je primární signál totožný s analogovým a HD2 nebo HD3 jsou docela odlišné. Stanice, které vysílají jako tematické, jsou bez reklam a mluveného slova a v kvalitě blížící se CD.

sonyhdpristroj

Momentálně jsou všechny stanice bez poplatku a přijímatelné zdarma, ale budoucnost může být jiná. Do nových modelových řad pro příští rok má být vkládán CAM (Conditional access modul), který má být z produkce nám dobře známého kódovacího systému NDS u satelitní televize. Otázkou je, zda posluchači budou tuhle novinku akceptovat.

Chtěl bych se ještě slovem vrátit k pestrosti tematických kanálů v modech 2/3. Převažují hudební stanice různých žánrů – rock, country, dance, rap, soul, atd. Samozřejmě, že nechybí ani populární talk show, která se jinde, např. u satelitního rozlasu SIRIUS-XM, neobejdou bez poplatku. Pokud bych měl žebříček popularity různých žánrů vytvořit dle polohy toho kterého státu, tak by byly údaje zřejmě jiné.

Zdá se, že si HD digital radio našlo svou cestu za vavříny a sbírá je s úspěchem již několik let. Bohužel zatím pouze v USA. Jisté naděje se pro Evropu objevily pár let zpět ve Švýcarsku, kde proběhlo testování této technologie. Chtěl bych doufat, že HD radio dorazí i k nám a převálcuje teorii o zavedení systému DAB, který mi připomíná svou nepružností DVB-T v digitálním pozemském vysílání. Věřím, že český éter ožije změnou v rozhlasovém vysílání dříve, než je nebo vlastně není v plánu. Pokud ano, tak HD digital radio je jednou z možností, která může výrazně zvýšit atraktivnost a zájem o rozhlasové a digitální vysílání.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Michal.Kolar

    Naše společnost MULTIMEDIA SYSTEMS s.r.o. provedla společne s Českými Radiokomunikacemi na počátku roku 2007 velký test HD headendu od amerického výrobce Broadcast Electronics včetně různých typů přijímačů. Test proběhl pouze v laboratorních podmínkách v Praze, protože regulační orgán ČTÚ neposkytl dočasnou licenci pro testy v éteru. Byla provedena i prezentace odborné veřejnosti za účasti Českého rozhlasu i soukromých provozovatelů FM vysílání. V případě multicastingu naráží HD systém na problém využité šířky pásma 200kHz, která v současném zahlceném FM spektru není možná vyhradit. Dalším problémem je překračující signálová maska, která je v rozporu s normou EU. Implementaci HD systému nyní tedy brání aktuální legislativa. Spojenou nádobou je i problematická penetrace HD přijímačů na evropský trh.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,