ČRo Plzeň spustil svůj plzeňský vykrývač

radiotv22Jen několik týdnů po udělení licence, v pátek 15. prosince, zahájil ČRo Plzeň vysílání z kóty Košutka – Sytná (450 m.n.m.) na frekvenci 91.0 Mhz. Signál je šířen ze stejného anténního systému, ze kterého již několik měsíců vysílá rádio FM plus. Polarizace je vertikální, vyzářený výkon 1kW a signál je zatím „balován“ z vysílače Radeč (vyzářený výkon 10kW, 106.7 Mhz). V příštích týdnech, údajně již během ledna, má být signál ze studia dopravován na vysílač klasickou trasou.

Český rozhlas Plzeň tak výrazně zlepšil své pokrytí v krajské metropoli. Prakticky bez problémů je nová frekvence slyšitelná nejen v Plzni, ale i v oblasti Plzeňské pánve, tedy zejména jihozápadně od Plzně, kde šíření signálu nebrání žádné kopce.

V seznamech je sice často uváděn vysílač Radeč jako „Plzeň – město“, v tomto případě však nejde o přesné vyjádření skutečnosti. Radeč je totiž kopec nedaleko Rokycan, a tak zejména v centru Plzně a na k západu orientovaných svazích byl příjem méně kvalitní. V některých částech města je možné přijímat program plzeňského rozhlasu také z klatovského vysílače Barák (102.4 Mhz, 10kW) a z Vraního vrchu u Domažlic (105.3 Mhz, 10kW). Tyto dva vysílače mají ale spíše význam jen pro fajnšmekry a ty, kteří mají na střeše zvláštní anténu pro příjem rozhlasového signálu. Většina posluchačů ale dnes už přijímá VKV signál jen na prutovou anténu, takže kvalitní zvuk dostanou většinou jen v blízkosti silného místního vysílače, což platí zejména pro městskou zástavbu.

Oddělení public relations ČRo Plzeň již na změnu zareagovalo a na vlastní billboardy rozmístěné v Plzni nalepili červenožlutou nálepku s informací o nové frekvenci 91 Mhz. Až dosud používal ČRo Plzeň ve svém logu výhradně kombinaci bílé, modré a černé. Nová frekvence není ale jedinou novinkou ve vysílání ČRo Plzeň. Tato stanice má od počátku roku také novou hudební grafiku. Nové hudební předěly a podkresy jsou na poslech příjemnější, než ty staré a podle mého názoru lépe ladí s celkovým hudebním formátem, který se po většinu dne orientuje na staršího posluchače a českou hudební tvorbu.

Na konci loňského roku zprovoznilo v Plzni svůj vykrývač také rádio Kiss Proton, které má svůj hlavní vysílač rovněž na kótě Radeč (90 Mhz, 10 kW). Vysílá také vertikálně z osvětlovacího stožáru fotbalového stadionu ve Štruncových sadech na 98.2 Mhz výkonem 200W. Současně z tohoto vysílače začalo šířit svůj signál také rádio Šumava (91.8Mhz, 200W), které dosud vysílalo ze střechy teplárny v plzeňské části Doubravka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .