Co přináší DAB ve Švýcarsku a Německu

radiotv22Digitalizace je proces, o kterém leckde slyšeli a leckde se jím také aktivně také zabývají. V digitalizaci zatím mají navrch spíš veřejnoprávní média. Tak je tomu v sousedním Německu i ve Švýcarsku. Tamější veřejnoprávní rozhlas SRG SSR počítá s tak rychlou digitalizací, že už teď nabádá motoristy, aby si v případě, že kupují nové autorádio, vybrali přijímač, který kromě klasických FM stanic dokáže zachytit i digitální vysílání nebo je možné ho o DAB přijímač dodatečně rozšířit. Takovéto přístroje (navíc vybavené CD/MP3 přehrávačem) jsou podle veřejnoprávního rozhlasu k mání od 899 švýcarských franků.

Na 12. kanálu nabízí SRG SSR celou paletu programů, které pokrývají 58 procent obyvatelstva. Soukromý broadcasteři zatím o novou technologii zájem neprojevili. SRG SSR přitom se zapojením komerčních stanic počítá a soukromí provozovatelé by měli dostat příležitost na 11. kanálu. V současné době je možné si v digitální kvalitě vychutnat vysílání více než deseti stanic. Stanice vysílají ve dvou paketech. Pravidelné digitální vysílání běží v této alpské zemi už od roku 1999. Na kanálu 12 C pro německé Švýcarsko a pro západ země na 12 B. Na kanálu 12 C vysílají: DRS 1, DRS 2, DRS 3, Musigwälle 531, Virus, DRS-R, Rumantsch, Swiss Jazz a Swiss Pop. Signál šíří 11 vysílačů. Pět o výkonu 250 Watt, šest s polovičním výkonem. Na 12 B je možné naladit RSR 1 – La première, RSR 2 – Espace 2, RSR 3 – Couleur 3, Option musique, DRS 1, RSI 1 – Rete uno, DRS-R. Rumantsch, Swiss Jazz a Swiss Pop. Tento balíček se šíří ze čtyřech vysílačů. Tři mají 125 Wattů, 250 Wattů má jen jeden.

Pokud Švýcar přejede do sousedního Německa, určitě nebude peněz vydaných za digitální přijímač litovat. I v Německu se už totiž jede v digitálu. DAB v Německu už pomáhá i řidičům. I ve Spolkové republice je tahounem veřejnoprávní rozhlas. Ale zájem o licence na digitální vysílání se už začaly rozdávat i soukromníkům, takže je tady vidět trochu aktivnější přístup než ve Švýcarsku.

WDR a ještě několik dalších provozovatelů veřejnoprávních stanic nabízí v Německu dopravní informace, které se přehledně zobrazují na displeji rádia. U WDR se tomuto systému říká Verkehrsdatenkanal (dopravní datový kanál) zkráceně VeRA. Aby se řidič nemusel rozptylovat sledováním údajů zobrazovaných na displeji, může si informace nechat přečíst. Syntetický hlas ho tak upozorní na zácpu nebo objížďku. Podobný systém pojmenovaný Avid funguje i ve středním Německu a s jeho obdobami se můžou setkat i řidiči v Hamburgu, Dolním Sasku a také v Bavorsku. V oblasti dopravního zpravodajství se už začínají angažovat i výrobci automobilů, kteří by informace o situaci na silnicích chtěli používat do svých GPS naváděcích systémů.

V Dolním Sasku běží ještě další zajímavá aplikace. Na displeji přijímače si posluchač vybere, o jaké informace má zájem a ty si pak jednoduše přehraje jako malý audiosoubor. Rádio přestane na chvíli přijímat běžný program a místo tohoto pustí do reproduktorů krátkou zprávu. V oblasti okolo Hannoveru je možné si tak přehrát například titulky ze Sport – Bildu nebo z Die Welt. Problém je zatím v tom, že ne všechny přijímače mají odpovídající displej. To chtějí někteří výrobci řešit technologií bluetooth. Aby se ušetřilo za nákladný displej, mohly by přijímače používat displej PDA uživatele.

Sportovní přenosy většinou nabourají zaběhnuté programové schéma stanice. A tak je vždy potřeba se rozhodnout, zda místo obvyklých pořadů zařadit přenos nebo se omezit jen na pár aktuálních vstupů. Díky digitalizaci může WDR nabídnou svým posluchačům živě komentovaný zápas, aniž by bylo potřeba omezit vysílání na některé z vysílaných stanic. Tento luxus si mohou posluchači užít při všech zápasech německého mančaftu na právě probíhajícím Euru. 23. června se tak bude na digitálu vysílat i zápas Německa s Českou republikou.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .