Chystá se digitální rozhlas na středních vlnách

radiotv22V souvislosti s digitálním vysíláním rozhlasu se vždy hovořilo hlavně o systému DAB-T. V řadě ohledů mnohem zajímavější možnosti ovšem nabízí systém DRM – vysílání digitálního rozhlasu v pásmu středních vln, jehož testovací provoz by v České republice mohl být zahájen už na podzim tohoto roku.

Co je DRM?

DRM (Digital Radio Mondiale) vzniklo v roce 1996 jako společenství výrobců rozhlasových programů, provozovatelů rozhlasového vysílání, výrobců přijímačů a vysílačů a výzkumných ústavů v oboru vysílacích technologií a kompresních technik. Jeho cílem byl vytvoření standardů pro jednotné vysílání digitálního rozhlasu v pásmech DV, SV a KV.

DRM by mohlo být řešením, jak obnovit komerční využitelnost postupně vymírajících pásem dlouhých, středních a krátkých vln vysíláním plnohodnotného stereofonního digitálního vysílání. Tento systém je schopen do velmi úzkých pásem dlouhých a středních vln (9 kHz), která jsou při analogovém vysílání schopna přenést maximálně mono zvuk v kvalitě jen o málo převyšující telefonní, namodulovat stereofonní signál srovnatelný s FM vysíláním v pásmu VKV. DRM této kvality dosahuje samozřejmě velmi účinnou kompresí, používá se mechanismů na základě schématu MPEG-4. Protože další podrobnosti technolgie DRM přesahují rámec tohoto článku, budeme se jim věnovat v některém z příštích materiálů.

Pokryje republiku jediným vysílačem…

Výhody rozhlasového vysílání v pásmech dlouhých a středních vln jsou evidentní. Tyto nízké kmitočty se proti VKV signálům podstatně lépe ohýbají, takže stejné území pokryjete nižším výkonem a celé Česko zvládne zásobit signálem jediný silnější vysílač. Tyto výhody znehodnocuje mizerná kvalita AM modulace, která se v těchto pásmech vždy používala. Díky tomu ze strany provozovatelů upadá zájem o středovlnné kmitočty a dnes je s jedinou výjimkou využívá pouze ČRo.

Digitální přenos by ovšem hlavní potíže pásma dlouhých a středních vln odstranil a rázem by se naskytla možnost pokrýt republiku kvalitním stereo signálem hitového rádia pro mladé např. jediným vysílačem o výkonu 100-200 kW ze středočeské Liblice.

Na straně vysílačů prakticky žádné závažné překážky přechodu na novou technologii neexistují, jako vždy v případě nových technologií bude problém dostupnosti levných přijímačů, které by přitom v přechodném období dokázaly současně fungovat i podle starých analogových norem.

ČRo 6 digitálně zkušebně na podzim

„České radiokomunikace a Český rozhlas připravují na začátek podzimu test vysílání DRM na střední vlně na vysílači nedaleko Prahy. Budou se zkoušet hlavně vysílací charakteristiky. Podrobnosti o vysílači, frekvenci, vysílacím čase atd. se teď dojednávají, měli bychom je znát koncem července,“ popisuje stav příprav ředitel radiožurnálu Alexander Pícha.

ČRo nebude pro toto vysílání připravovat zvlaštní program, počítá prozatím s použitím modulace nejspiše ČRo 6. „Zatím je otázkou využití DRM v praxi, protože na našem trhu nejsou bežně dostupně DRM přijímače. Z okolních zemí jsou největší zkušenosti s DRM v Německu,“ dodává Pícha.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .