Český rozhlas ochromil požár

radiotv22Požár způsobil výpadek počítačové sítě a přinutil Český rozhlas improvizovat živým vysíláním. Výpadek ochromil prakticky celou budovu. Nefungují ani internetové stránky ČRo.

S velkými potížemi se potýká od dnešního rána vysílání Českého rozhlasu. Okolo páté hodiny ráno způsobil požár počítačového centra výpadek sítě, na které je závislé celé vysílání. Podle dostupných informací k němu došlo kvůli výpadku klimatizace. Škoda na majetku ČRo dosahuje 200 tisíc korun, zásadní proměnou muselo projít celé ranní vysílání. Technické problémy připustil přímo v živém vysílání ČRo – 1 Radiožurnálu jeho šéfredaktor Alexander Pícha, podle něhož případ vyšetřuje Policie.

Vyšetřovatelé potvrdili, že požár způsobila chyba na zvlhčovači klimatizace. Podle technického ředitele ČRo Martina Zdražila došlo k natavení obalů optického kabelu. Rozsah škod rozhlas zatím zjišťuje. Kvůli výpadku počítačové sítě se redaktoři nemohli dostat k předem připraveným materiálům, ani k agenturnímu zpravodajství. Rozhlas zpočátku nevysílal vůbec žádné zvukové materiály, výjimkou byla hudba z rezervních CD. Písemné příspěvky si redaktoři předávají pomocí modemu, případně je fyzicky přenáší ze studia do studia na laptopech.

Na problémy ČRo promptně reagovala agentura ČTK, která začala zasílat svůj servis faxem. Dopoledne se technikům veřejnoprávního rozhlasu podařilo zprovoznit starší program, který není závislý na současné počítačové síti. „Z něj musíme zvukové zprávy ukládat na minidisky a odnést je do newsroomu. Přímo z minidisků se pak vysílá,“ přiblížil internetovému deníku Technet redaktor zahraničního zpravodajství ČRo Jiří Hošek.

Provizorní připojení k internetu přes pevnou linku rozhlas zajistil prostřednictvím záložních notebooků. Programu dominuje živé vysílání a vstupy redaktorů z jednotlivých regionů. Hlavní zpravodajskou relaci Ozvěny dne ve 12:00 Radiožurnál odvysílal bez viditelných problémů, včetně telefonických příspěvků zahraničních zpravodajů. Podle editora ranního vysílání ČRo Miroslava Panošky je dnešní požár a následný výpadek počítačové sítě největší nehodou rozhlasu v jeho novodobých dějinách.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .