Český rozhlas informuje o změně kmitočtů

radiotv22Od 15.10.2001 dochází ke změně v šíření programů Českého rozhlasu vysílačem Votice/Mezivrata na kmitočtu 103,2 MHz. Program stanice Český rozhlas 3 – Vltava zde bude nahrazen programem stanice ČRo 2 – Praha.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Od 15.10.2001 dochází ke změně v šíření programů Českého rozhlasu u některých vysílačů v pásmu VKV ve Středních a Východních Čechách. Změny se budou týkat stanic Český rozhlas 2 – Praha, Český rozhlas 3 – Vltava a Český rozhlas Hradec Králové.

Středočeský kraj – Vysílač Votice/Mezivrata

Od 15.10.2001 dochází ke změně v šíření programů Českého rozhlasu vysílačem Votice/Mezivrata na kmitočtu 103,2 MHz. Program stanice Český rozhlas 3 – Vltava zde bude nahrazen programem stanice ČRo 2 – Praha. Posluchači ČRo 2 – Praha získají změnou na zmíněném vysílači významné rozšíření pokrytí v oblasti, která byla doposud zcela bez signálu.

Stanice Český rozhlas 3 – Vltava tak opouští kmitočet 103,2 MHz z vysílače Votice/Mezivrata. Program této stanice pak bude pro oblast Příbramska možné od pondělí 15. října 2001 naladit na kmitočtu 107,0 MHz z vysílače Příbram/Drahlín, kterým bylo doposud šířeno vysílání stanice ČRo 2 – Praha.

Rádi bychom posluchače stanice ČRo 3 – Vltava upozornili, že touto změnou může dojít v některých obastech (zejména Benešovsku, Vlašimsku a Táborsku) ke zhoršení pokrytí a tudíž i ke zhoršení příjmu programu této stanice. Případné zhoršení příjmu na Příbramsku bude kompenzováno právě kmitočtem 107,0 MHz z vysílače Příbram/Drahlín. Posluchači budou mít i přes tuto změnu možnost získat signál z některého dalšího vysílače, a to v podstatě ze všech směrů. Ze severu díky vysílači Praha/Mahlerovy sady (105,0 Mhz), ze západu vysílači Plzeň/Krašov (95,6 Mhz), ze Šumavy vysílači Kašperské Hory (107,2 MHz) a Klatovy (88,6 MHz), z jihu pak vysílači České Budějovice/Kluk (96,1 MHz) a od Vysočiny vysílači Jihlava/Javořice (95,4 MHz). Všechny tyto vysílače totiž svým signálem částečně zasahují na území pokryté také z vysílače na Mezivratech. Vysílač Písek/Jarník na kmitočtu 105,2 MHz pro ČRo 3 – Vltava zůstává v provozu.

Posluchače, kterých se výše uvedená změna dotkne, bychom rádi upozornili na možnost využití služeb kabelových společností pro příjem televizních programů. Mnoho posluchačů, kteří tyto služby využívají totiž mnohdy ani nevědí, že řada z nich má ve své nabídce i programy mnoha rozhlasových stanic – včetně zmiňované stanice Český rozhlas 3 – Vltava. Mít v nabídce i stanice veřejnoprávního rozhlasu je pro tyto kabelové společnosti dokonce podmínkou stanovenou zákonem. Doporučujeme proto posluchačům si tuto možnost prověřit.

Východočeský rozhlasový éter – vysílač Trutnov/Černá hora

Ke změně dochází také ve východočeském regionu. Regionální stanice Český rozhlas Hradec Králové změní od 15. října 2001 svou vysílací frekvenci pro Královéhradecký kraj. Stávající kmitočet 101,9 MHz je v severní části východních Čech šířen z vysílače na Černé hoře v Krkonoších výkonem 10 kW. Od uvedeného data bude možno regionální stanici Českého rozhlasu nově naladit na frekvenci 90,5 MHz, také z Černé hory. Vyzářený výkon bude navíc zdvojnásoben, což se na podstatné části území Královéhradeckého kraje projeví zkvalitněním příjmu.

Program stanice Český rozhlas 3 – Vltava, který bylo doposud v této části Královehradeckého kraje možné naladit právě na kmitočtu 90,5 Mhz, tak bude od zmiňovaného pondělí 15. října 2001 šířen na kmitočtu 101,9.

Český rozhlas se omlouvá za komplikace, které případně posluchačům v souvislosti se změnou kmitočtů vzniknou. Dotazy posluchačů odpovíme a případné rady poskytneme i telefonicky na telefonním čísle 02 / 21551313.

Mgr. René Zavoral, Oddělení komunikace, Český rozhlas

Příloha

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .