Český rozhlas chce zahájit v digitálu co nejdříve

radiotv22Český rozhlas (ČRo) vzal aktivitu do svých rukou a velmi vážně se začal zabývat digitálním vysíláním v Česku. Nejen, že zprovoznil speciální web o digitálu, ale usilovně pracuje i na koncepci digitálního vysílání ČRo. Ta je podle posledních zpráv téměř hotova.

„Koncepce ČRo je už hotova, teď se snažíme co nejdříve začít vysílat,“ informoval RadioTV ředitel ČRo 1-Radiožurnálu a nyní vedoucí projektu digitálního vysílání Českého rozhlasu Alexandr Pícha. Náš server v těchto dnech domlouvá schůzku na rozhovor, který se bude týkat právě tématu digitálního vysílání Českého rozhlasu.

Avšak příliš neuspokojivá zpráva dorazila z Ministerstva informatiky ČR (MI ČR) včera. MI ČR zatím nezahrnulo rozhlasové zemské digitální vysílání do návrhu aktualizace vládní koncepce přechodu na digitální vysílání. Pracovní materiál, který má Český rozhlas k dispozici, uvádí, že „v současné době není v ČR od provozovatelů vysílání ani od posluchačů indikován výrazný zájem o zavádění rozhlasového zemského digitálního vysílání v systému T-DAB“. V pasážích o DVB-T multiplexu dokonce není rozhlas zmiňován vůbec.

„Český rozhlas má zájem začít vysílat co nejdříve aspoň regionálně v DAB a zároveň se zapojit do veřejnoprávního multiplexu v DVB. Tento záměr jsme ústně sdělili představitelům Ministerstva informatiky ČR a po konzultaci s generálním ředitelem Václavem Kasíkem jsem o tom informoval Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Naposledy na jednání se zástupci elektronických médií a vysílateli 7. ledna 2004,“ sdělil k tomu vedoucí projektu digitálního vysílání ČRo Pícha.

Pracovní verze koncepce už podrobněji popisuje 2 multiplexy DVB-T pro Českou republiku nazývané A a B. Podle jedné varianty by měl být jeden multiplex určen pro 4 celoplošné programy komerčních televizí a druhý pro 4 programy provozovatele ze zákona, uvádí se však pouze Česká televize. Koncepce z MI ČR však tvrdí, že současná finanční situace ČT neumožňuje využití celé kapacity digitálního multiplexu. Píše se v ní zároveň, že tato skutečnost do jisté míry může ohrozit úspěch zahájení řádného digitálního vysílání. Jako druhou variantu navrhuje, aby digitální multiplexy A i B měly každý 3 programy komerčních televizí a po jednom programu ČT.

Analytik strategického rozvoje ČT Nikolaj Savický označil tuto variantu za nejhorší možnou pro televizi veřejné služby. Jak uvedl, „takové řešení znamená pro ČT snížení technické spolehlivosti a zvýšení nákladů bez jakékoli kompenzace v podobě lepší služby divákům. Nejhorší je, že znemožňuje ČT poskytování služeb mnoha cílovým skupinám, zejména menšinám, a znamená do budoucna překážku jakémukoli rozvoji televizního vysílání veřejné služby v České republice.“

Aktualizace z Ministerstva informatiky ČR výrazně mění vládní koncepci přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání, která předpokládala začátky vysílání už v roce 2003 a existenci tzv. veřejnoprávního multiplexu DVB-T, na kterém by se podílely Česká televize a Český rozhlas.

Ministerstvo informatiky mělo předložit návrh aktualizace koncepce v první polovině roku 2003. Termín se několikrát odsouval a posledním má být 31. leden 2004.

O stavu práce na aktualizaci koncepce informoval ministr Vladimír Mlynář Radu pro rozhlasové a televizní vysílání 9. ledna 2004. Poslední úpravy má Ministerstvo informatiky ČR zapracovat do poloviny ledna 2004. V únoru 2004 by měla jednat o návrhu aktualizace koncepce digitálního vysílání v České republice jednat vláda.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .