Zaostřeno na ranní vysílání – Rádio Krokodýl

Po delší době jsem se rozhodl zaměřit na jih Moravy. Rádio Krokodýl začalo vysílat v létě roku 1994 a dodnes si dokázalo zachovat silnou míru nezávislosti vůči obřím nadnárodním komplexům. Ve středu 16. ledna 2008 jsem tuto stanici v 6.00 naladil a dvě hodiny poslouchal.

M O D E R Á T O R
Každý všední den od 6.00 do 9.00 běží na Rádiu Krokodýl ranní pořad s názvem Hemenex Rádia Krokodýl. Nebýt internetu, tak se jméno moderátora nedozvím (Honza Kolařík). Celé ráno začalo veselým a rozverným dialogem mezi moderátorem a redaktorkou, ale skutečnost, že poslouchám Honzu a Katku mi byla odkryta až po více než hodině vysílání. Tento fakt je ale jedinou větší výtkou, jež směřuji vůči moderátorově práci.
Honza Kolařík jako moderátor klade velký důraz na výslovnost a jeho hlasový projev je prost zjevných známek přízvuku, který je v brněnské oblasti velmi výrazný. Klade-li moderátor důraz na artikulaci, hrozí často „šustění papírem“ a jakási prkennost v hlase. Avšak Honza Kolařík není ten případ – jeho výraz byl přirozený a  příjemně se poslouchal (Škoda jen té skutečnosti, že se nepředstavil, protože tato anonymita brání ve vybudování si nějakého bližšího vztahu moderátor-posluchač.). Honza Kolařík nedisponuje nějakým zvláštním a originálním hlasem, přesto kvalitou práce, kterou na Rádiu Krokodýl odvádí,  jej lze jednoznačně zařadit do toho lepšího, co může rozhlasový éter, rozlehající se nad naší republikou, nabídnout.
Své vstupy dokázal Honza Kolařík ukočírovat v základní kostře úvod-střed-závěr a obsahová stránka také nepostrádala na zajímavosti. Škoda jen, že se Honza Kolařík v závěru první hodinu téměř vytratil (Během posledních 15 minut před sedmou hodinou jen krátce oznámil, co máme očekávat příští hodinu.).
Přesný čas byl hlášen v dostatečných intervalech a kontakt s muzikou byl velmi slušný – Honza Kolařík se k muzice, kterou znal, vyjadřoval krátce a s příjemným nadhledem.
Rádio Krokodýl má pro své posluchače připraveny tři pravidelné a veselé rubriky. Nejprve šlo o dvě glosátorky Sáša a Máša, které každou hodinu uvedly nějakou tu poznámku k něčemu aktuálnímu. Obsahově byl pořad zajímavý, ale vzhledem k otřesné počítačové deformaci hlasu obou slečen směrem k nějaké divné infantilitě se to nedalo moc poslouchat, jelikož ony podivné zvuky silně tahaly za uši. Druhý pořad snad nesl název Krokodýlí frk (S jménem si nejsem zcela jist, protože znělce vůbec nebylo rozumět, a tak jsem musel čerpat z internetových stránek.). Zde každou hodinu zazní jeden vtip. Obsahová stránka je otázkou vkusu, ale díky absenci počítačové deformace hlasu není problém vtip přežít. Oba pořady běžely jednou za hodinu a musel jsem ocenit, že se neopakují. Třetím do party je Hit s titulky. Kdysi jsem už na nějakém rádiu něco podobného zaslechl, když Dana Hábová simultánně překládala píseň Thank you od Dido. Na Rádiu Krokodýl na to šli jinak. Nejprve pod muzikou beze slov rychle nějaký muž odříkal text celé písničky, ta se pak rozjela a zazněla nerušeně celá. Ve středu takhle, angličtině neznalým, posluchačům obnažili Fly away od Lenny Kravitze. Osobně mi více vyhovoval anglicky suchý projev Dany Hábové více než mírně afektovaný mužský hlas s expresivním přednesem citoslovcí, ale i tak to bylo celkem zábavné.

R E D A K C E
Zpravodajství na Rádiu Krokodýl je velmi dobré, jak po stránce kvalitativní, tak množstevní. Krátký přehled zpráv běží třikrát do hodiny a je namíchán ve vyrovnaném poměru (region, Česko, zahraničí, sport,). Aktuální počasí a dopravní zpravodajství obstarával moderátor a frekvence těchto rubrik byla také dostačující (počasí 4x a doprava 2x do hodiny). Jednou za hodinu běžela rubrika Krokodýl extra, ve které se podrobněji zaměřili na nějakou zajímavou informaci ze světa (opět se neopakovalo) a v půlce druhé hodiny redaktorka proprala aktuální bulvární zprávy.
Způsob jakým vedou zpravodajství na Rádiu Krokodýl považuji za opravdu přesný – vzhledem k formátu stanice – a nebýt skutečnosti, že redaktorka (Katka Skulová – opět pomohly internetové stránky) nepovažovala za nutné představit sama sebe, zasloužilo by známku nejvyšší.

M U Z I K A
Rádio Krokodýl ráno hraje přibližně 12 celých písniček do hodiny. Na této stanici se drží volnější hudební dramaturgie. Tuto určitou míru svobody jim dovoluje princip písnička-vstup-písnička-vstup… Z rádií, co jsem zatím hodnotil, je Krokodýl nejblíže Rádiu Zlín, i když rozstřel brněnské stanice je přece jenom divočejší a širší. K hraným věcem se zase lépe chovají na Rádiu Krokodýl.
Celkově lze říci, že na Rádiu Krokodýl hrají neurážlivý střední proud (Corrs, Michal Hrůza, Chinaski, Roxette) s občasnými kvalitativními i žánrovými odbočkami (Red hot chilli peppers, Spice girls, Rolling stones, Bee Gees, Rihanna, Kabát).

O B A L   +   R E K L A M A   +   I N T E R N E T
Znělky a předěly na Rádiu Krokodýl by potřebovaly více nápadů. Lze je rozdělit do dvou skupin:
1) neotravné a obyčejné – „Hemenex Rádia Krokodýl – dobré ráno.“
2) ukřičený ženský vokál – „Rááádio Krokodýýýl, oujehe.“
Obě skupiny spojuje klišovitost a absence originálních nebo vtipných myšlenek.
Reklamy je na Rádiu Krokodýl dost. Nejde ani tak o jednotlivé bloky reklam, jako o sponzorování jednotlivých pořadů. Svého mecenáše zde snad mají i mikrofony a židle. Reklamy na jednotlivé sponzory občas vytvářejí pocit jednolitého proudu komerčních sdělení s občasnou přestávkou na něco jiného.
Internetové stránky jsou průměrné, nabízejí dostatek informací, ale mohlo by to být bohatší. Když kliknete na některé rubriky, objeví se dotazník, který můžete vyplnit (Pořádáte-li nějakou akci, například.).

Z Á V Ě R
Přesně dimenzované zpravodajství a kvalitní moderátor vytahují ranní vysílání na Rádiu Krokodýl nad průměr. Do něho naopak spadá hudební dramaturgie a mírně pod ním se drží fádní a nudné znělky. Celkově mě však Rádio Krokodýl příjemně překvapilo a velmi se blíží mé představě o kvalitním regionálním rádiu.

Hodnocení (1=nejhorší, 5=nejlepší)
Moderace – 4 body
Redakce – 4 body
Muzika – 3 body
Obal, reklama, internet – 2 body

Celkové hodnocení – 3,25 bodu

Na závěr své recenze jsem se rozhodl připojovat krátký pohled z „druhé strany barikády“.

P O H L E D   Z E V N I T Ř
Hemenex Rádia Krokodýl je postaven hodně zpravodajsky – každých 20 minut zprávy, počasí a k tomu každou půl hodinu doprava. Dále běží anketa, Krokodýl extra, hit s titulky, 1 až 2 soutěže, zimní servis, tiskové zprávy Policie České republiky nebo městské policie.
Vzhledem k tomu, že průměrný poslech je po ránu asi 20 minut, tak se snažíme, aby se náš člověk u rádia dozvěděl to základní, co potřebuje – čas, jak bude, případně, kterým místům se vyhnout, aby nedorazil pozdě do práce nebo do školy. K tomu vtipy – Kalův frk, Sáša a Máša…. Náš styl je, řekl bych, neagresivní, v komunikaci se zprávařkou Katkou lehce osobní, s tím, že máme možnost a prostor cokoli, co se ve vysílání objeví,  okomentovat. To většinou vyplyne z okamžité situace, a nebo taky ne. Dokonalé to jistě není a možná ani nebude, ale snad se za to, co z nás vypadne, nemusíme stydět. Snaha je, být po ránu příjemnými společníky, kteří posluchače nenaštvou.
Honza Kolařík

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .