Zaostřeno na ranní vysílání – ČRo 4 – Radio Wave

Více jak dva roky běží veřejnoprávní rozhlasová stanice „pro mladé“ – Radio Wave. Byl jsem velmi zvědavý, jakým způsobem se Wave vypořádalo s konzervativními názory na fungování rádia veřejné služby a zároveň programovou orientací na mladé posluchače. Překvapení se nekonalo a v ranním vysílání Radia Wave můžeme cítit kompromisy a třecí plochy. Ve středu 23. ledna 2008 jsem v 6.00 tuto stanici naladil a dvě hodiny poslouchal.

M O D E R Á T O R K A
Ranní kuropění je na Radiu Wave každý všední den od 6.00 do 10.00. Každý den má jiný podtitul, jiné moderátory a odlišný styl. Středeční Ranní kuropění má podtitul „ve střehu“ a je publicistické. Přesněji řečeno – podrobně rozebírá jedno vážné téma, tuto středu to byla péče o děti (adopce, pěstounství, ale i týrání).
Každou středu sedí za mikrofonem Adriana (Příjmení Krobová jsem si musel vyhledat na internetu. Překvapuje mě, kolik moderátorů nepovažuje při své práci své příjmení za důležité a posluchačům zarputile sdělují pouze své křestní jméno. Toto podporuje názor, že mladé lidí nezajímají přesné informace, není u nich potřeba jít k jádru věci a jen kloužou po povrchu.). Z jejího projevu jsem měl smíšené pocity. Na jedné straně byl profesionální výkon moderátorky veřejnoprávní stanice, který v sobě zahrnuje výbornou výslovnost, rychlý ale srozumitelný způsob mluvy, dostatečné hlášení základních údajů (čas, den a datum) a pečlivě připravené vstupy, v nichž byla cítit mírná škrobenost a lehká nepřirozenost. Na druhé straně pak byly improvizované a uvolněné rozhovory se Zazim (Ten, co pouštěl muziku – nevím, zda mu mohu říkat DJ.), jež místy sklouzávaly do interního, pro posluchače nesrozumitelného, humoru.
Právě tento rozpor mezi „seriózním“ způsobem a uvolněným až rozjařeným stylem mi dělal největší problém. Radio Wave se pohybuje na velmi tenké hranici solidnosti a důvěryhodnosti. Tuto stránku podporuje kvalitní a podrobné rozebrání tématu (rozhovory s odborníky, ankety, názory posluchačů, atp.) a fakt, že poslouchám Český rozhlas. Zmíněné ležérní „vsuvky“ pak jakoby říkaly: „Bla bla bla, ale to je jedno. Jsi mladý, tak si hlavně užívej a starosti světa hoď za hlavu.“
Nejsem si jist, zda pokus o takovéto roubování může mít úspěšný výsledek. Myslím, že měla být držena pouze jedna z těchto linií. Za moderováním Adriany Krobové je cítit mnoho mravenčí práce, kterou odvádí, když připravuje dané téma. Její vstupy jsou zajímavé, neopakují se a nepostrádají informační hodnotu. Chtělo by to jen Zaziho vykázat do patřičných mezí a nechat ho dělat pouze práci, které rozumí. A nebo se Adriana Krobová může vydat druhou cestou, ranní čtyři hodiny proklábosit se Zazim a veškeré informace přenechat redakci Radia Wave.
Osobně bych se přikláněl k první variantě, protože už teď je dotažená téměř k dokonalosti, kdežto na druhé variantě by se muselo pořádně zapracovat a navíc rozjuchaných „mladých rádií pro mladé“ tu máme více než dost.

R E D A K C E
Kdyby se na Radiu Wave přece jenom rozhodli pro druhý způsob práce moderátora, musela by redakce svou práci zlepšit o několik úrovní. Posluchač právem očekává od zpravodajství Čro tu nejvyšší kvalitu. Ve středu měla hlavní slovo Aneta Savarová a musím říct, že zprávy se ocitaly v hlubokém stínu publicistiky vedené moderátorkou.
Krátké zprávy v celou, ještě kratší v půl a v 7.00 krátké zprávy, jež z podstatné části jen mírně rozvíjely informace z půl. To je na možnosti ČRo opravdu málo a tento styl jen podporuje výše zmíněnou smyšlenku o povrchnosti mladé generace.

M U Z I K A
Jak už jsem psal, muziku obstarával přímo ve studiu jistý Zazi. A své práci perfektně rozuměl. Hudba šlapala a já podruhé během ranních poslechů (poprvé to bylo u Radia Expres) neměl jedinou připomínku. Zazi během těch dvou hodin držel i přes různost žánrů (od Digitalism přes Wu Tang Clan, MC Solaar až po Killers a Franz Ferdinand) jednotnou a velmi příjemnou náladu. Stejně jako u Radia Expres ani tady jsem občas neznal interpreta, ale Zazi si rychle získal mou důvěru.
Uvědomil jsem si jak propastný může být u nás rozdíl v kvalitě hudebních rádií. Bohužel málokde pracují s hudbou s takovým citem a intuicí jako zde. Navíc písničky hrají celé, nepoužívají je jako podkres a přesto se jich do hodiny vejde i 13 kusů.
Jedinou výtku pak směřuji pouze k hlasovým projevům Zaziho, který poněkud snižovaly práci moderátorky. Myslím, že by se měl poněkud krotit a držet se toho, co opravdu umí.

O B A L   +   R E K L A M A   +   I N T E R N E T
Znělky a předěly zcela nevyhovují zaměření stanice. Měl jsem dojem starých lidí, co se snaží dělat „mladé“ rádio. Starší mužský hlas, který pateticky hlásí: „Naše téma – Vaše odpověď. „ nebo „Rádio Wave.“ v kombinaci s moderní hudbou zní opravdu bizardně.  Vrcholem všeho bylo, když onen procítěný hlas byl upraven tak, aby zněl jako z poškrábané desky. Celkově lze říci, že znělky jsou konzervativní a bez originálního nápadu.
Reklamu jsem během dvouhodinové poslechu nezaznamenal.
Internetové stránky jsou nabité různými informacemi a posluchač má možnost tzv. podcastu. Možná by bylo potřeba některých doplnění, protože ani Anetu Savarovou ani Zaziho jsem tam nenašel. Také bylo nepříjemné „zdvojení“ zvuku při spuštění webové kamery.

Z Á V Ě R
Radio Wave nutně potřebuje změnit znělky a předěly. Dokud to neudělá, bude jeho „mladost“ vypadat nepřirozeně – asi jako mladý člověk ve starém opelichaném kabátě. V současnosti mám dojem, že éterem zní jakýsi veřejnoprávní kočkopes. Proti současné a perfektní hudební dramaturgii stojí fádní a slabé zpravodajství. Nabyl jsem dojmu nedotaženosti a ustrnutí na půli cesty.

Hodnocení (1=nejhorší, 5=nejlepší)
Moderace – 4 body
Redakce – 2 body
Muzika – 5 bodů
Obal, reklama, internet – 3 body

Celkové hodnocení – 3,5 bodu

P O H L E D   Z E V N I T Ř

Ranní kuropění Rádia Wave se dá dost těžko popsat jednou větou – je to ráno pětkrát jinak a to doslova a do písmene. Pondělní uvolněný Wake up call s Lenny, úterní střelená Vstáwave show v režii dua Rockstare a Gipsy, čtvrteční ráno s vševědoucím Maksem, páteční Craig a jeho anglické Friday Ripple …….a konečně poslechem zasažená publicistická středa Ve střehu. Z toho taky plyne všechno ostatní … . Jasně že po ránu nemohou chybět základní informace dne – od zpráv, přes sport až po počasí, ale navíc je tu ten luxus jednoho tématu, kterému se věnujeme v reportážích, anketách a názorech těch, kteří poslouchají. ICQ a esemesky jsou pevnou a důležitou součástí rána, kromě toho, že ukazují svět našich posluchačů – také přes ně je možné ovlivnit i výběr témat pro další rána, prostě se stačí ozvat. Jinak je výběr kolektivní záležitostí – co nás nějak zasáhlo, o čem se mluví nebo o čem by se mluvit mělo … tradice. Vážná témata střídají uvolněnější a velkou výhodou je internet, kde jsou reportáže po odvysílání ke stažení, takže je možné se k nim vracet. Pro mě jsou to na každý pád hodiny a hodiny u internetu a nad knížkami, když hledám doplňující informace, které celé ráno propojí. A pak už je jen otázkou, jak se s mixmanem Zazim vyspíme, a zda necháme kámen na kameni :-).

Adriana Krobová, moderátorka Ranního kuropění

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .