Zaostřeno na ranní vysílání – Radio Šumava

Po dvou stanicích, které se zaměřují na mladé a velmi mladé posluchače jsem tentokrát zaostřil na rádio s obecnějším cílením. Hudební Radio Šumava se svou dramaturgií kloní k časem prověřené muzice rockového odstínu. Ve středu 7. února 2008 jsem mezi šestou a osmou hodinou ranní pozorně poslouchal a psal si poznámky, ve kterých se až moc často objevovalo zvolání „Kde je moderátor?“

M O D E R Á T O R
Pořad Snídaně s Radiem Šumava běží každý všední den od 5.00 do 9.00. Moderátorem středečního rána byl Láďa Ghitan. V mých recenzích dávám pitvě práce moderátora vždy největší prostor, ale tentokrát jsem mnoho šancí k hodnocení nedostal. Láďa Ghitan za celé dvě hodiny předvedl pouhé dva plnohodnotné vstupy. Většina jeho promluv se týkala toho, co hrálo, a co bude hrát, popřípadě toho, že budou zprávy nebo informace o počasí (Samotné informace pak podávala redaktorka.). Ale i tento minimalistický přístup k moderaci se dá zhodnotit, a to dvěma způsoby. Můžeme jej zavrhnout se slovy, že moderátor pouze odbavoval hudbu, hlásil kolik je hodin a říkal, co hrálo, nebo co bude hrát. A nebo lze říct, že Láďa Ghitan nechtěl posluchače moc otravovat, ohlásil vždy jen ten základ a raději pouštěl více muziky. Jedním z důkazů pro druhou variantu hodnocení práce moderátora je fakt, že oba dva vstupy (Bob Marley měl narozeniny a Láďa Ghitan se ráno pokoušel o rozcvičku.) podávaly zajímavou informaci (hlavně ten první) a měly i zábavnou pointu (rozcvička). Ghitanova řeč měla hlavu i patu a byla podána srozumitelně.
Z moderátorova hlasového projevu jsem měl pocit nepřirozenosti a určité křeči směřující k umělé bodrosti a veselosti – onen povinný „smajlík“ v řeči byl místy až moc patrný. I přes tuto polohu, v níž se pohybuje většina moderátorů a jejichž projev je tudíž stejný, zaměnitelný a zoufale neoriginální, si Láďa Ghitan dával pozor na artikulaci a vystříhal se nesrozumitelného výskání a hýkání utopené v bezbřehém blábolení.
Celkově lze říct, že Láďa Ghitan nechtěl rušit ranní vstávání svých posluchačů. Nejsem si však jist, zda se za tento postoj alibisticky neschovával. Základní práci odváděl bez problémů, ale od ranního moderátora očekávám přece jenom kvalitnější práci, jež závisí především na důkladné přípravě. Náznaky, které šly zachytit během tohoto středečního rána ukazují, že to zase takový problém být nemůže.

R E D A K C E
Zpravodajství ten den připravovala Katka Andrlová. Formát stanice je hudební, tudíž nemá redakce hlavní slovo. Kritéria pro činnost v nezpravodajském rádiu však tým zabývající se na Radiu Šumava publicistikou splňuje dostatečně. Informace jsou solidně zpracované, zprávy v celou mají přiměřenou délku (cca 3 minuty), opakuje se pouze „headline“, v půl běží krátký přehled a národu vsugerovaná fobie z nedostatečné informovanosti o aktuálním počasí je častým opakováním také zažehnána. Alespoň stejný důraz jako na údaje o počasí by ranní vysílání (i u nezpravodajské stanice) mělo klást i na aktuální dopravní zpravodajství. Myslím si, že jednou za hodinu je opravdu málo. Výhrady mám také k oblíbené ranní položce „přehled regionálního tisku“.  Nelíbí se mi, když se tato rubrika pouze opakuje a následující hodinu jsou čteny opět stejné témata.

M U Z I K A
Jak už jsem psal výše, Radio Šumava hraje opravdu hodně muziky – 27 kusů za dvě hodiny je velmi pěkné číslo. Navíc hrají písničky celé, jen občas skladbu zakončí krátkým „fade outem“.
Hudební dramaturgie příjemně proplouvala poprockovými vodami od 60. do 90. let minulého století. Vzhledem k výročí svého narození zazněl i Bob Marley. Kvalita interpretů nikdy neklesla do podprůměrného bahna a kromě osvědčených hudebníků a vokalistů (Bee GeesBeatles, Tina Turner, Free, Small Faces, Karel Kahovec, Lucie, Queen, Cure nebo Eagles) jsem nostalgicky zavzpomínal u „flashdancové“ hitovky She´s a maniac , Zucchero a Paul Young mi zase připomněli pubertální variaci na Senza Una Donna a hlavně jsem po dlouhé době slyšel pecku Come on, Eileen od Dexy´s midnight runners.
Do dramaturgie mi nezapadala relativně nová píseň Pohodlný od J.A.R.. Z pohledu logické návaznosti mi silně skřípala dvojice Cure a Beach Boys.
Na závěr tohoto odstavce si dovolím ještě jednu poznámku. Jeden případ kýčovitého póvlu se během mého poslechu přece jen objevil. Zastávám názor, že v případě Aleše Brichty je nejen „tenhle barák“ na odstřel, samozřejmě obrazně. Vzhledem ke skutečnosti, že tuto vlezlou příšeru hráli těsně před osmou, podařilo se Brichtovi z mé hlavy dokonale vymazat „Eileen“ (do té chvíle dominantní) a po zbytek dne jsem své okolí otravoval podvědomými popěvky týkající se starých domů a nešťastných lásek.

O B A L   +   R E K L A M A   +   I N T E R N E T
Znělky a předěly jsou na Radiu Šumava fádní, obyčejné a bez nápadu. Dokonce jsem po dlouhé době slyšel formát věta – mix písniček – věta. Zde se však onen mix skládal z pouhých dvou ukázek, ale zase delších. Hlavním sloganem je na Radiu Šumava nejspíš „Rádio Šumava – hrajeme pro radost.“ Nic originálnějšího zde neuslyšíte.
Reklamních bloků bylo přiměřené množství a jejich délka byla v únosné míře (cca 4 kusy v jednom bloku).
Internetové stránky jsou mírně nepřehledné a mohly by být bohatěji zásobeny informacemi. Dle nich má Snídani vysílat Jirka Bláha. To, že ráno u mikrofonu nebyl svědčí o neaktuálnosti nebo o záskoku Ládi Ghitana (Druhou variantu mi následně potvrdil i samotný moderátor.)

Z Á V Ě R
Minimalismus v práci Ládi Ghitana byl místy dotažen až do absolutní dokonalosti. Během vysílání se vyskytovaly plochy, kdy jednotlivé písničky oddělovaly pouze jingly. Je to škoda, protože Láďa Ghitan má na víc, i když se stylizuje do většinové šedivé masy českých moderátorů. Měl by svůj projev zcivilnit a více se zaměřit na přípravu vysílání (I když je otázkou, kolik měl času, když šlo o zástup.). Příjemně mě překvapila hudební dramaturgie svou lehkou nostalgií na úrovni. Něco bych udělal se znělkami a předěly, protože jsou nudné, přeslechnutelné a i přes fakt, že jsou pouštěny dost často, nedivil bych se, kdyby je posluchači často ani nepostřehli.

Hodnocení (1=nejhorší, 5=nejlepší)
Moderace – 2 body
Redakce – 3 body
Muzika – 4 body
Obal, reklama, internet – 3 body

Celkové hodnocení – 3 body

Dnes bohužel chybí „pohled zevnitř“.  Moderátora jsem zkontaktoval a domluvil se s ním na spolupráci. Do této chvíle jsem však dohodnutý text neobdržel, tudíž nemám, co připojovat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .